‘Suriyeli muhalifleri ABD finanse ediyor’

Wikileaks’te yayınlanan belgelere göre, ABD yönetimi son 5 yılda Suriye’deki muhaliflere en az 6 milyon dolar gönderdi.

‘Suriyeli muhalifleri ABD finanse ediyor’

ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi, Wikileaks belgelerine dayanarak ABD'nin Suriye muhalefetini finanse ettiğini yazdı.

Gizli diplomatik belgeleri yayımlayan Wikileaks'e dayandırılan habere göre, ABD'nin mali destek sağladığı muhalif oluşumlardan biri, merkezi Londra'da bulunan ve Suriye'de yönetim karşıtı haberler yayımlayan Brada televizyonu. Gazete, Brada'nın Yazı Işleri Müdürü Malik El Abde'nin sürgündeki Suriyeli muhalif grup Adalet ve Kalkınma Hareketi'nin kurucularından olduğunu da kaydetti.

Elde edilen belgelere göre, ABD Brada TV ve Suriye'deki diğer muhalif gruplara 2006'dan bu yana en az 6 milyon dolar sağladı.

‘DESTEK EYLÜL 2010’DA KESİLDİ’
Haberde, ABD'nin muhaliflere hala mali destek verip vermediğinin belgelerde açık olmadığı, ancak belgelerin, desteğin Eylül 2010'da kesildiğine işaret ettiği de belirtildi.

Suriye ile diplomatik ilişkileri bulunmayan ABD, 5 yıl aradan sonra geçen ocak ayında Şam'a büyükelçi göndermişti. Suriye'de muhalifler, bir aydan uzun süredir Esad rejimine karşı gösteriler düzenliyor. Gösterilerde çıkan olaylarda bugüne kadar 200'den fazla kişinin öldüğü bildiriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...