Suudi Arabistan Yemen'i havadan vurmaya devam ediyor

Suudi Arabistan'ın Yemen'de Husilerin ilerleyişini durdurmak için başlattığı askeri operasyon üçüncü gününde. Husi hedefleri havadan bombalanırken, Aden'in güneyinde de karada çatışmalar devam ediyor. Suudi Arabistan Aden'deki diplomatlarını ise tahliye etti.

ntv.com.tr 28.03.2015 - 13:12

Suudi Arabistan Yemen'i havadan vurmaya devam ediyor

Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin Abdullah ise, Yemen'deki Husi hareketine yönelik Suudi Arabistan'ın öncülük ettiği koalisyon güçleri tarafından yapılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonunun mümkün olan en kısa zamanda bitirilmesi gerektiğini söyledi.

Riyad Yasin, Mısır'ın Şarm eş-Şeyh'teki 26. Arap Birliği Zirvesi'nde İngiliz yayın kanalı BBC'ye verdiği röportajda, Husilerin zayıflatılması için "kısa ve etkili" bir operasyona ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

"Hava saldırılarının misyonunu tamamladıktan sonra biteceğini düşünüyorum. Bu kısa ve etkili operasyonu talep etmek zorunda kaldık" diyen Yasin, Yemen'e yapılan müdahalenin kimseyi mutlu etmediğini dile getirdi.

Husilere Devlet Başkanı Mansur Hadi'nin meşruiyetini tanıma çağrısı yapan Yemen Dışişleri Bakanı Yasin, "Husi militanlarlar diyalog mümkün" dedi.

ADEN'DE HAVA ÜSSÜNE SALDIRI

Yemen'deki son hava saldırılarında başkent Sana'da Husilere ait hedefler ve Aden kenti yakınlarındaki bir hava üssünün vurulduğu belirtildi. Husilere ait El-Mesira televizyonu, savunma sistemlerinin hava saldırısı düzenleyen uçaklara karşılık verdiğini duyurdu.

SUUDİLER DİPLOMATLARINI TAHLİYE ETTİ 

Aden kentinde kimliği belirsiz silahlı kişilerin, hava savunma komutanlığına ait bir kampı bastığı ve yağmaladığı da belirtiliyor. Suudi Arabistan, Hadi'nin kontrolünde bulunan Aden kentindeki diplomatlarını tahliye etti.

Yemen'e hava operasyonu sonrası Suudi Arabistan'a kaçan Hadi, Arap Birliği Zirvesi'ne katılmak üzere Mısır'a geçti. 
Yemen'e hava operasyonu sonrası Suudi Arabistan'a kaçan Hadi, Arap Birliği Zirvesi'ne katılmak üzere Mısır'a geçti. 

HADİ MISIR'DA

Husilerin Aden'deki stratejik bazı noktaları ele geçirmesinin ardından Yemen'den ayrılarak dün Suudi Arabistan'a geçen Cumhurbaşkanı Hadi Arap Birliği Zirvesi'ne katılmak üzere Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentine geçti.

Mısır devlet televizyonunda görüntüleri yayınlanan Hadi, Şarm eş-Şeyh Havaalanı'nda Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından karşılandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...