Tahran'dan Trump'ın çağrısına yanıt

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta "Bir daha asla ABD'yi tehdit etme, aksi halde sonuçlarına katlanırsın" dediği İran'a yönelik üslubunu değiştirdi ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşmek için yeşil ışık yaktı. Trump'ın çağrısına Tahran'dan yanıt gecikmedi. Ancak İran'ın koşulları var. Tahran yönetimi, ABD ile görüşmek için nükleer anlaşmaya geri dönülmesini istedi.

NTV Haber 31.07.2018 - 19:18

Tahran'dan Trump'ın çağrısına yanıt

"Kuzey Kore lideriyle biraraya geldi, İran Cumhurbaşkanı'yla da görüşür mü?" Hem ABD'de hem de İran'da gündemde bu soru var. ABD Başkanı Donald Trump'ın "Ruhani'yle ön koşulsuz görüşürüm" önerisi konuşuluyor.

Öneriyle ilgili İran'dan gün boyu açıklamalar geldi. Ancak Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Danışmanı Hamid Ebuturabi'nin bir koşulu vardı. Sosyal medyadan mesaj paylaşan Ebuturabi "İran milletine saygı, düşmanlıkların azaltılması ve ABD'nin nükleer anlaşmaya geri dönmesi, görüşme zeminini oluşturacaktır" ifadelerini kullandı.

İran İçişleri Bakanı Abdulreza Rahmani Fazıl ise ABD'nin güvenilir olmadığını söyledi. Bakan; "Nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilen bir ülkeye nasıl güvenilir?" yorumunda bulundu. İran Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahari ise görüşme için "uygun zaman" olmadığını belirtti.

Öneriye olumlu yaklaşanlar da var. İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe iki ülke arasında "kırmızı hat" kurulmasını önerdi. "İki ülke arasındaki müzakereler tabu haline dönüşmemelidir" dedi.

İran'ın bir yandan bu öneri konuşulsa da iç siyasetteki en önemli başlık ekonomik kriz. 200 milletvekili, Ruhani'ye açık mektup yazarak, ekonomideki kötü gidişattan sorumlu bakanların değiştirilmesini talep etti. Cumhurbaşkanı Ruhani ise son açıklamasında petrol satışı konusunda baskılara boyun eğmeyeceklerini söyledi. Nükleer anlaşmadan çekilen Washington Yönetimi, kasım ayından itibaren İran petrolüne yaptırım uygulatmaya hazırlanıyor. Tahran yönetimi ise ABD'nin petrol satışına engel olması durumunda Hürmüz Boğazı'nı kapatacağını belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...