Tiflis'te hükümete "kırmızı kart"

Gürcistan'da, Cumhurbaşkanı Saakaşvili liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi tarafından organize edilen protestoda, on binlerce insan hükümete "kırmızı kart" göstererek istifa çağrısı yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.03.2015 - 23:55

Tiflis'te hükümete "kırmızı kart"

Gürcistan'da, adına tutuklama emri çıkarılan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi tarafından organize edilen protestoda, on binlerce insan hükümete "kırmızı kart" göstererek istifa çağrısı yaptı.

Başkent Tiflis'teki Özgürkük Meydanında toplananlar, hükümetin ekonomi politikasını protesto etti. Göstericilere konuşan Ulusal Birlik Partisi üyeleri 2012 parlamento seçimleri sonrası başa gelen hükümet ile ülkenin ekonomisinin geriye gittiğini ve bundan etkilenen halkın fakirleştiğini söyledi.

Parti üyeleri hükümeti Rusya ile Abhazya ve Güney Osetya arasında imzalanan "ittifak ve entegrasyon" anlaşmalarına etkisiz kalmakla suçladı. 

Ulusal Birlik Partisi'nden Davit Bakradze, Gürcistan'da her alanda gelişme ve ilerlemenin durdurulduğunu ve insanların maddi durumlarının daha kötüye gittiğini belirtti ve Anyasaya uygun bir şekilde hükümetin değişmesi gerektiğini savundu. Ulusal Birlik Partisi iktidara geldiğinde siyasi ve ekonomik af ilan edecekleri sözünü veren Bakradze, toplumsal uzlaşıyı sağlayacaklarını söyledi.

Hakkında tutuklama kararı çıkarıldığı için Gürcistan'a dönemeyen Eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ikamet ettiği Brüksel'den canlı yayınla protestoculara hitap etti. Saakaşvili, "Eminim kısa bir süre içerisinde karşımdaki tüm engelleri aşacağım ve vatanı kurtarmak için sürdürülen bu ortak mücadeleye katılmak için yanınızda duracağım" dedi.

Sayfa Yükleniyor...