Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, yeni müzakere sürecinin ilk değerlendirmesini NTV'ye yaptı. 

Derviş Eroğlu, Lefkoşa'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda NTV temsilcisi Selim Sayarı'nın sorularını yanıtladı. 

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün Rum lideri Nikos Anastasiadis'le yaptıkları görüşmenin gayet samimi bir ortamda gerçekleştiğini söyledi.

"Kıbrıs'ta belli bir zamanda bir sonuca ulaşmak mümkün olabilir" diyen KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Bence bizim düşündüğümüz şekilde karşı taraf hareket ederse, belli bir zaman dilimi içerisinde anlaşmaya varırız. Cuma günü her iki müzakereci bir araya gelip bir program üzerinde anlaşacaklar" dedi.

Müzakere döneminde iki tarafın belirlediği müzakerecilerin sık sık bir araya gelmesinin önemli olduğunu belirten Eroğlu, müzakerecilerin görüşecekleri başlıkların belli olduğunu ifade etti.

'HARİTA VE TOPRAK EN SON GÜNDEME GELİR'
Müzakere sürecinde harita ve toprak konusundaki görüşlerini de dile getiren KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Bütün konular konuşulduktan sonra toprak konusu ele alınmalı. Diğer başlıklar görüşüldükten sonra harita ve toprak konusu gündeme gelebilir" şeklinde konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere sürecinde liderlerin onaylamadığı bir metnin referanduma sunulmayacağının da altını çizdi.

"Kıbrıs ta çözüm araçlarını birçok ülke takip etmekte" diyen KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerin başlamasında son dönemde ABD'nin çabalarının da etkili olduğunu belirtti.

1.5 YIL SONRA YENİDEN BAŞLADI
Kıbrıs'ta bugün kritik birgün yaşandı. Türk ve Rum liderler, 1.5 yıl aradan sonra müzakere sürecini başlattı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum lider Nikos Anastasiadis, bugün sabah saatlerinde ara bölgede bir araya gelmişti.