NTV

Trump Jr. Rusya bağlantısını anlattı: Babamın haberi yoktu

NTV Haber

Dünya

ABD bugünlerde Başkan Trump'ın oğlu Trump Jr'ın Kremlin bağlantısı olan bir avukatla görüşmesini konuşuyor. Konuyla ilgili yaptığı yazışmaları Twitter hesabından paylaşan Trump Jr. babası Donald Trump'ın söz konusu görüşmeden haberdar olmadığını belirterek, "Anlatmaya değecek bir şey değildi" dedi.

İlişkili Haberler

Trump Jr'ın, bir Rus avukatın Hillary Clinton'ın başkanlık seçim kampanyasına zarar verecek bilgiler verme önerisini kabul ettiği ortaya çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın oğlu Donald Trump Jr., Kremlin bağlantısı olan bir avukatla görüştüğü iddialarına konu olan e-posta yazışmalarını yayınladı.

Trump Jr. yazışmalar ile birlikte paylaştığı mesajında, "Herkese karşı şeffaf olabilmek adına Rob Goldstone ile yazışmalarını yayınladığını" belirtti.

Donald Trump Jr, babası ABD Başkanı Donald Trump'a söz konusu bağlantıyla ilgili bilgi verdiğini de ileri sürdü. Amerikan Fox News televizyonuna konuşan Trump Jr. "Çöpe atılmış bir 20 dakikaydı. Anlatmaya değecek bir şey değildi" şeklinde konuştu.

RUS BAĞLANTISINI KİM KURDU

Söz konusu kişi Goldstone ise Trump Jr'ın Rus avukatla temasını sağlayan halkla ilişkiler uzmanı.

Bu yazışmalarda Goldstone'un bir Rus avukatın Hillary Clinton'ın başkanlık seçim kampanyasına zarar verecek bilgiler vermesi önerisini Trump Jr'ın kabul ettiği görülüyor.

Rob Goldstone mesajında bu durumun Rus hükümetinin Trump'a olan desteğinin bir parçası olduğunu söylüyor.

Goldstone yazışmada, Trump Jr.’a Azeri asıllı ünlü işadamı Aras Agalarov ve oğlu Emin'den de bahsediyor.

Goldstone, Emin ve babasının Moskova’da Rus başsavcı ile yaptıkları bir toplantıda kendilerine bazı resmi dökümanlar gösterildiğini ve bu bilgilerin Hillary Clinton’a zarar vereceğini belirtiyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya bağlantısı araştırılmaya devam ediliyor. 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya bağlantısı araştırılmaya devam ediliyor. 

Bir Rus avukat aracılığıyla kendisine aktarılacak bilgilerin "babası Donald Trump'a çok faydalı olacağını" da vurguluyor.

Trump Jr. mesajlara yanıtında ise "Goldstone sana minnettarım, söylediklerine bayıldım" diyor.

Mesajların aynı zamanda başkan Trump'ın damadı Jared Kushner ve o zamanki kampanya sorumlusu Paul J. Manafort'a da iletildiği dikkat çekiyor.

Öte yandan Donald Trump Jr'a bu bilgileri ilettiği ifade edilen Rus avukat Natalia Veselnitskaya'dan da konuyla ilgili ilk açıklama geldi.

Rus avukat Veselnitskaya, Clinton hakkında hiçbir zaman zarar verici bir bilgi sahibi olmadığını ve Rus hükümeti ile çalışmadığını söyledi.

Önceki günlerde New York Times gazetesi, Trump Jr'ın Rus hükümetiyle bağlantıları olan bir hukukçuyla buluşmayı kabul ettiğini yazmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kremlin ve Beyaz Saray politik müdahale iddialarını reddetti.

Federal Soruşturma Bürosu FBI ve Kongre bir süredir Rusya'nın geçtiğimiz yıl yapılan ABR başkanlık seçimlerine olası müdahalesini araştırıyor.

ETİKETLER