Trump'tan en yakın isme sürpriz darbe

ABD Başkanı Donald Trump'ın aldığı kararların mimarı olarak bilinen aşırı sağcı başdanışman Steve Bannon sürpriz bir şekilde Ulusal Güvenlik Konseyi'ndeki görevinden alındı. ABD'nin dış ve güvenlik politikalarının belirlendiği Ulusal Güvenlik Konseyi Korgeneral McMaster'a teslim edildi.

ntv.com.tr 06.04.2017 - 11:17

Trump'tan en yakın isme sürpriz darbe

ABD Başkanı Donald Trump'ın ocak ayında Ulusal Güvenlik Konseyi'ne (NSC) kattığı Başdanışmanı Steve Bannon'ın konseydeki görevine son verildi.

Aşırı sağcı görüşleriyle tanınan Bannon yeniden yapılanma çerçevesinde görevden uzaklaştırıldı.

Aşırı sağcı internet sitesi "Breitbart"ın eski yayın yönetmeni Steve Bannon Beyaz Saray'da başdanışman olarak görevine devam edecek.

Trump'ın aldığı kararların önemli mimarlarından biri olan Bannon'ın Beyaz Saray'daki eski gücünü koruyup koruyamayacağı merak ediliyor.

BANNON: GÖREVİMİ YERİNE GETİRDİM

ABD'nin dış ve güvenlik politikalarının belirlendiği Ulusal Güvenlik Konseyi'ndeki görevinden uzaklaştırılan Steve Bannon yeni pozisyonuyla ilgili açıklama yaptı. Ulusal Güvenlik Konseyi'ndeki görevini yerine getirdiğini iddia eden Bannon, "Obama dönemindeki dış politika danışma heyeti yeniden koordine edildi. Güvenlik Konseyi şimdi olması gerektiği gibi işleyecek" dedi.

PENCE: BANNON ÖNEMLİ ROL ÜSTLENMEYE DEVAM EDECEK

Steve Bannon'ın Ulusal Güvenlik Konseyi başdanışmanlığından uzaklaştırılmasıyla ilgili bir açıklama da ABD Başkanı yardımcısı Mike Pence'den geldi. Fox News televizyonuna konuşan Pence, Bannon'ın güvenlik politikalarında önemli rol üstlenmeye devam edeceğini söyledi. Pence, "Güvenlik Konseyi Başkan'a en iyi hizmet verecek şekilde yeniden organize edildi" şeklinde konuştu.

"FLYNN'I GÖZETLEMEK İÇİN ORADAYDI"

Bannon'ın Ulusal Güvenlik Konseyi'ndeki görevinin sona ermesiyle ilgili Amerikan New York Times gazetesinde başka bir iddia ortaya atıldı. Beyaz Saray'daki kaynaklara dayandırılan haberde, Steve Bannon'ın, Rusya bağlantıları nedeniyle Ulusal Güvenlik Konseyi danışmanlığından istifa etmek zorunda kalan General Michael Flynn'ı "gözetlemek" amacıyla bu göreve getirildiği şimdi söz konusu görevinin sona erdiği belirtildi.

BANNON'IN YERİNİ DAMAT KUSHNER DOLDURUYOR

Yeni düzenleme kapsamında Ulusal Güvenlik Konseyi'ndeki koltuğundan ayrılacak olan Bannon'ın Trump ekibi içindeki gücünü ne ölçüde koruyacağı merak ediliyor.

ABD Başkanı Trump'ın damadı Jared Kushner'in Beyaz Saray'daki gücünü her geçen gün artırdığı buna karşın Bannon'ın Trump üzerindeki gücünün de gün geçtikçe tırpanlandığı ileri sürülüyor.

Kushner bu hafta içerisinde Ulusal Güvenlik Konseyi'ndeki koltuğuna yeniden geri dönen ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'la Irak'ı ziyaret etti. Bağdat'ta Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile görüşen damat Jared Kushner Kuzey Irak'ta Kürt lider Barzani ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

GENELKURMAY BAŞKANI KONSEY'E GERİ DÖNDÜ

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster'ı, Ulusal Güvenlik Konseyi'nin gündemini oluşturmak üzere görevlendirdiği belirtildi. Yeniden yapılanma çerçevesinde Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) Dan Coats ile ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'ın konseyin düzenli katılımcıları arasına yeniden döndü.

Beyaz Saray'dan henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Rusya soruşturmasından dolayı zor günler geçiren Trump yönetiminin Ulusal Güvenlik Konseyi NSC ile ilgili olarak attığı iddia edilen bu adımın ne anlama geldiği tartışılıyor.

ABD Başkanı Donald Trump 20 Ocak'ta göreve başladıktan sonra aşırı sağ görüşleriyle bilinen başdanışmanı Steve Bannon'a Ulusal Güvenlik Konseyi'nde yer vermiş, bu karar ABD kamuoyunda uzun süre tartışılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...