Trump'ın ilk icraatı Obama'nın imzaladığı TPP'yi iptal olacak

ABD başkanı seçilen Donald Trump 20 Ocak'ta koltuğu Barack Obama'dan aldıktan sonra yapacağı ilk icraatı açıkladı. Trump'ın ilk icraatı Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması'nı iptal etmek olacak.

Trump'ın ilk icraatı Obama'nın imzaladığı TPP'yi iptal olacak

ABD başkanlığına 8 Kasım'da seçilen Cumhuriyetçi aday Donald Trump, ülkeyi Trans-Pasifik Ortaklığı (TPP) ticaret anlaşmasından çekmekte kararlı olduğunu söyledi.

Cumhuriyetçi Parti'den başkan seçilen işadamı Trump, Beyaz Saray'daki koltuğuna oturduğunda ilk 100 günde yapmayı planladığı icraatları anlatan bir videoyu sosyal paylaşım sitesi YouTube'da yayınladı.

Trump ekonomisinin yaklaşık yüzde 40'ını oluşturan ve Pasifik Okyanusu'na kıyısı bulunan 12 ülkeyi kapsayan TPP ticaret anlaşmasından ABD'yi çekeceğini belirtti.

OBAMA'NIN İMZASINA "POTANSİYEL FELAKET" DEDİ

ABD Başkanı Barack Obama'nın mirası kabul edilen TPP anlaşmasını "potansiyel felaket" olarak tanımlayan Trump, "Bunun yerine, Amerika'nın kıyılarına istihdam getirecek daha adil ve çift taraflı ticaret anlaşmaları müzakere edeceğiz" ifadesini kullandı.

Trump başkanlık koltuğunda oturmasının ardından ilk 100 günde ABD'nin enerji sektöründeki regülasyonları azaltacağını da duyurarak, "Amerikan enerji üretimi üzerinde istihdamı öldüren kısıtlamaları iptal edeceğim, milyonlarca yüksek ücretli iş imkanı sağlayacağım" değerlendirmesinde bulundu.

SİBER SALDIRILARA KARŞI ÖNLEM

Regülasyon alanında uygulamaya konulan her yeni düzenleme için eski iki düzenlemeyi ortadan kaldıracağını vadeden Trump, ulusal güvenlik konusunda da ABD'yi siber saldırı ve dış tehditlere karşı savunacağını vurguladı.

"VİZE PROGRAMLARI ARAŞTIRILACAK"

Donald Trump, göçmenlik konusunda planladığı reformlara işaret ederek, Amerikalı işçileri olumsuz etkileyen ve göçmenler tarafından suistimal edilen vize programlarının da ABD İçişleri Bakanlığı tarafından araştırılacağı bilgisini verdi.

Sayfa Yükleniyor...