Trump testten vazgeçti: Yaptırmam için bir sebep yok, gayet iyiyim

Corona virüs testi yaptırmak için bir sebep göremediğini dile getiren ABD Başkanı Trump, "Beyaz Saray doktoruyla görüştüm bunun için ortada bir sebep olmadığını söyledi" diye konuştu.

AP - Anadolu Ajansı 10.03.2020 - 22:44

AP_20070672140213.jpg

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip corona virüs (Covid-19) için test yaptırmadığını belirterek, "Test yaptıracaktım ama ortada bir neden göremedim, kendimi gayet iyi hissediyorum" dedi.

Trump, Covid-19'a ilişkin ABD Kongresi'nin Cumhuriyetçi üyeleriyle gerçekleştirdiği görüşme sonrası gazetecilere açıklama yaptı.

Virüs dolayısıyla bazı Kongre üyelerinin kendilerini karantina altına aldıklarının hatırlatılması üzerine Trump, "Ben virüs testi yaptırmadım. Bunun büyük bir mesele olduğunu sanmıyorum. Test yaptıracaktım ama ortada bir neden göremedim, kendimi gayet iyi hissediyorum. Beyaz Saray doktoruyla görüştüm bunun için ortada bir sebep olmadığını söyledi" ifadesini kullandı.

Covid-19 ile mücadelede "çok iyi iş" çıkardıklarını belirten Trump, "Grip nedeniyle sadece bu yıl 8 bin kişi öldü. Covid-19'a bakıyoruz sadece 26 ölüm var. Bu iki rakamı karşılaştırın ama buna rağmen virüsü oldukça ciddiye alıyoruz" diye konuştu.

Trump, Amerikan halkı ve iş sektörüne hitaben de "Çok iyi iş çıkarıyoruz ve virüs bir şekilde gidecektir. Sadece sakin olun. Gemicilik, yolcu gemiciliği, hava yolları endüstrilerimizi korumak istiyoruz, bu çok önemli" dedi.

SİGORTA ŞİRKETLERİ TESTLERDEN KATILIM PAYI ALMAYACAK

Öte yandan, Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kongre'deki toplantı öncesi Beyaz Saray'da sağlık sigortası şirketleriyle bir araya geldi.

Pence, buradaki konuşmasında, "Sigorta şirketleri, Covid-19 testlerindeki katılım payını kaldırmayı ve tüm planlarında Covid-19 tedavisi kapsamını geliştirmeyi kabul etti" ifadesini kullandı.

Covid-19 ile mücadele amacıyla kurulan görev gücünün de başında olan Pence, hastaneye gidecek durumu olmayan kişilere telefon üzerinden verilen danışmanlık hizmetinden de ücret talep edilmeyeceğini bildirdi.

KONGRE'NİN KAPANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Bu arada, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de Covid-19 ile mücadele kapsamında Kongre'nin kapatılması fikrine şiddetle karşı çıktı.

Amerikan basınına yansıyan haberlere göre Pelosi, bugün Kongre'de katıldığı bir toplantıda, "Biz bu geminin kaptanıyız. O yüzden burayı en son biz terk edeceğiz" ifadesini kullandı ve şu anda Kongre'nin kapatılması gibi bir ihtimalin olmadığını kaydetti.

ROMA'DAKİ TÜRK DOKTOR NTV'YE KONUŞTU: İNSANLAR VİRÜSTEN YETERİNCE KORKMADILAR

Sayfa Yükleniyor...