Trump vazgeçmiyor: Florida’da "Eski Başkan Ofisi" açtı

Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal platformalarında engellenen eski ABD Başkanı Donald Trump, Florida'daki yeni ikametinde bir "Eski Başkan Ofisi" açtı. Söz konusu ofisin, Trump'ın basın açıklamalarını, yazışmalarını ve etkinliklerini yönetmekten sorumlu olacağı belirtildi.

ntv.com.tr 27.01.2021 - 14:07 | Son Güncelleme : 27.01.2021 - 15:42

Trump vazgeçmiyor: Florida’da "Eski Başkan Ofisi" açtı

3 Kasım'da düzenlenen ABD başkanlık seçimleride Demokrat rakibi Joe Biden'a kaybeden, ancak uzun süre hile iddialarının arkasına sığınan Donald Trump görevi 20 Ocak'ta bıraktı.

Öte yandan, 6 Ocak'ta destekçilerini kışkırtarak Kongre baskınına yol açan ve bu sebeple hakkında ikinci kez azil soruşturması yürütülen Trump, devir teslim törenine de katılmayarak Beyaz Saray'dan ayrıldı.

ZİHNEN BAŞKANLIK KOLTUĞUNU BIRAKAMADI

Ancak Trump, başkanlık koltuğunu hala zihnen bırakamadı ve Florida’daki ikametinde bir “eski başkan ofisi” açtı. Youtube, Facebook, Instagram ve birçok sosyal platformunda engellenen eski başkanın  yeni ofisinin  basın açıklamaları, yazışmaları, etkinliklerini yönetmekle sorumlu olacağı açıklandı. Trump tarafından, gazetecilere gönderilen basın duyurusunda ise şu ifadelere yer verildi:

“Bugün ABD'nin 45. Başkanı Donald J. Trump, Eski Başkanlık Ofisi'ni resmen açtı. Ofis, ABD'nin çıkarlarını korumak için örgütlenme ve halk aktivizmi yoluyla Trump yönetiminin gündemini sürdürmek için eski başkanın yazışmalarını, basın açıklamalarını, görüşlerini aktarmak  ve resmi faaliyetlerini yönetmekten sorumlu olacak." 

Trump, ABD Başkanı Joe Biden'ın göreve başlamasından saatler önce, geçen Çarşamba sabahı Palm Beach'teki Mar-a-Lago beldesindeki yeni evine gitmeden önce eşi Melania Trump ile birlikte yaptığı veda konuşmasında, imalı açıklamalarda bulunarak, "Sadece hoşça kalın demek istiyorum. Umarım uzun süreli bir veda olmaz, birbirimizi tekrar göreceğiz" ifadelerini kullanmıştı. 

TRUMP, AZİL SÜRECİ KAPSAMINDA 8 ŞUBAT’TA YARGILANMAYA BAŞLAYACAK

Diğer taraftan “Eski Başkan Ofisi”nin duyurusu  Donald Trump hakkında Demokratlar tarafından hazırlanan azil metni Senato'ya resmen gönderilmesinin ardından geldi.  Senato'da savcı olarak yer alacak 9 Temsilciler Meclisi üyesi, Kongre baskını için "isyana teşvik" suçlamasıyla hazırlanan azil metnini sembolik törenle Senato'ya yürüyerek elden verdi. Trump'ın "isyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesi, 14 Ocak'ta Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmişti. ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, Senato'daki yargılama sürecinin 8 Şubat haftasında başlayacağını duyurmuştu.

ABD'NİN YENİ BAŞKANI JOE BİDEN

Sayfa Yükleniyor...