Trump dışişleri bakanını enerji devi Exxon Mobil'den seçti

ABD'de 8 Kasım'daki seçimlerde başkan seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump, ABD Dışişleri Bakanlığı koltuğuna Exxon Mobil CEO'su Rex Tillerson'ı oturtacak.

Trump dışişleri bakanını enerji devi Exxon Mobil'den seçti

Donald Trump'ın geçiş ekibi tarafından yapılan açıklamada, dünyanın en büyük enerji şirketlerinden Exxon Mobil CEO'su Rex Tillerson'ın Donald Trump tarafından dışişleri bakanlığı için aday gösterileceği belirtildi.

Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump'ın resmi açıklamayı gün içerisinde yapacağı ifade edildi.

ABD'nin yeni dışişleri bakanı Rex Tillerson 40 yıldır enerji sektöründe çalışıyor. 2004 yılından bu yana ABD'nin en büyük enerji şirketi ExxonMobil CEO'su olan Rex Tillerson'in siyasi bir kariyeri bulunmuyor.

KREMLİN OLUMLU AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Trump'ın Rex Tillerson'ı ABD Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturtarak Moskova ile ilişkilerde normalleşmeden yana olduğunu gösterdiği belirtiliyor. 64 yaşındaki Tillerson'ın Putin'le yakın ilişkileri bulunuyor. Tillerson'ın dışişleri bakanlığı için ismi geçtiğinde Kremlin'den bu konuda olumlu açıklama yapılmıştı.

PUTİN KARDEŞLİK NİŞANI VERDİ

ExxonMobil'in Rusya'da faaliyetlerini artırması için yıllarca çaba harcayan Rex Tillerson'a 2014 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından "Halk Kardeşliği Nişanı" verilmişti. Tillerson ile Putin'in 20 yılı aşkın süredir tanıştıkları belirtiliyor. 

Trump dışişleri bakanını enerji devi Exxon Mobil'den seçti - 1 Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ExxonMobil CEO'su Rex Tillerson'ın 20 yıldır arkadaş oldukları belirtiliyor 

RUSYA İLE AYNI TARAFTA OTURMAK 

Tillerson Rus pazarına girebilmek için bir kamu kuruluşu olan Rus Rosneft şirketiyle ortaklık kurulmasını sağlamış ve "Rosneft'in altın yumurtlayan tavuk olmamasına rağmen, Rus şirketiyle masanın aynı tarafında oturmanın önemli olduğunu" söylemişti.

RUSYA'YA EKONOMİK YAPTIRIMA KARŞI

Rex Tillerson, Moskova'nın Kırım'ı ilhak etmesinin ardından ABD ve Batı ülkelerinin Rusya'ya ekonomik yaptırım uygulamasına da karşı çıkıyor.

Rex Tillesson'ın dışişleri bakanlığı koltuğuna oturması için Senato'dan onay alması gerekiyor. Tillerson'ın ismi dışişleri bakanlığı için geçtiğinde Demokrat ve Cumhuriyetçi bazı senatörler Rusya bağlantısını dillendirmişti.

MITT ROMNEY'Yİ SEÇMEDİ

ABD'de 18 Ocak'ta Başkan Barack Obama'dan koltuğu devralacak olan Cumhuriyetçi Donald Trump, Tillerson'ın dışişleri bakanı seçmeden önce bu koltuk için başka isimlerle görüşmüştü. Dışişleri bakanlığı koltuğu için Mitt Romney, Rudy Giuliani ve Bob Corker'ın ismi geçmişti.

Sayfa Yükleniyor...