Trump’ın ırkçı siyasi tutumu ve çevre politikaları on binlerce insanın ölümüne neden oldu

Bilim insanları, eski ABD Başkanı Donald Trump’un uyguladığı ırkçı tutum ve çevre politikalarının 22 binden fazla kişinin ölümüne neden olduğunu ortaya koydu. Trump’ın aldığı kararları daha önceki ABD başkanlarıyla karşılaştıran araştırmacılar, 50 yıldır yürülükte olan “Temiz Hava Yasası”nı kaldırılmasının ülkedeki akciğer ve kalp hastalarını artırdığını açıkladı.  Bu durumun  Covid-19’dan meydana gelen ölümlerle yakın ilişkide olduğu ifade edilirken, sağlık sigortası kaldırılan kişilerin çoğunlukla azınlıklıklardan oluştuğu kaydedildi. Bununla birlikte, pandemiden önce ülkedeki ölümlerin diğer G7 ülkelerle benzer olması halinde, ABD’deki Covid-19 kaynaklı ölümlerin yüzde 40’ının önlenebileceği ifade edildi.

ntv.com.tr 12.02.2021 - 14:25 | Son Güncelleme : 12.02.2021 - 14:37

Trump’ın ırkçı siyasi tutumu ve çevre politikaları on binlerce insanın ölümüne neden oldu

Hazırlayan: Ayşegül Engür Dahi/NTV.COM.TR

İngiliz tıp dergisi The Lancet'te yer alan yeni bir rapora göre Trump yönetimi, yüzbinlerce kişinin ölümüne neden olan politikaları zorlamak için kasıtlı olarak ırkçılık ve sınıf düşmanlığından yararlandı.

33 bilim insanı tarafından ortak yazılan makalede  Donald Trump'ın sağlık ve çevre üzerindeki etkilerinin kapsamlı bir değerlendirmesini yapıldı.

ABD'DEKİ YARIM MİLYON ÖLÜMÜN YÜZDE 40'I ÖNLENEBİLİRDİ

Buna göre eski ABD başkanının uluslarası çevre anlaşmalarından çekilmesi iş sağlığını ile ilgili korumaları kaldırılması yalnızca 2019'da 22 binden fazla ölüme yol açtı. Çalışmada ayrıca, ülkedeki ölüm oranlarının G7'deki diğer benzerlerine yakın olması halinde ülkedeki  Covid-19 kaynaklı ölümlerinin yüzde 40'ının önleneceğini ifade edildi. Araştırmacılar, ayrıca Trump'ı halk sağlığı kurumlarının tavsiyelerinden kaçındığı ve sağduyu tepkilerini siyasallaştırdığı için suçladı. 

ABD'deki yaşam beklentisinin düşüklüğü Covid-19 ölümlerinin artırdı. ABD'deki yaşam beklentisinin düşüklüğü Covid-19 ölümlerinin artırdı.

50 YILDIR YÜRÜRLÜKTE OLAN YASAYI KALDIRDI, AKCİĞER VE KALP HASTALARININ SAYISI ARTTI

Çalışmanın bulguları, Trump’ın uluslararası anlaşmalardan çıkmamış olsaydı ülkedeki  ölüm oranlarının ne olabileceği konusunda istatistiksel varsayımlar yapmak için önceki ABD başkanları ve diğer ülkelerdeki politikacılarla karşılaştırmasına dayanıyor. 

Trump yönetimi  2019 yılında, Nixon tarafından 1970’de imzalanan ve Barack Obama tarafından karbon emisyonlarını düzenlemek için kullanılan  "Temiz Hava Yasası"nı yürürlükten kaldırdı. ABD Çevre Koruma Ajansı, “kömüre karşı savaşı” sona erdirme iddiası altında, Obama yönetiminin emisyon kuralını tersine çevirdi ve ülkedeki hava kirliliğini kontrol etmeyi bıraktı. 

Çalışmanın ortak yazarlarından epidemiyolog Doktor Philip Landrigan, Trump göreve gelmeden önce on yıllar boyunca istikrarlı bir şekilde azalan hava kirliliğinin yasanın ardından artmaya başladığı ifade ederek “İnce partikül kirliliği, çocukluk çağı astımı, kalp hastalığı, akciğer kanseri ve diyabet de dahil olmak üzere her türlü ölümcül hastalıkla yakından bağlantılıdır. Bu tip hastalıklar nedeniyle sadece 2019 yılında 22 binden fazla kişinin öldüğünü tahmin ediyoruz. Ayrıca hava kirliliğinin Covid-19’un şiddetini artırdığı da bilinen bir gerçek” ifadelerini kullandı. 

ABD'deki sigortalı insanların oranı Trump döneminde yükseldi. ABD'deki sigortalı insanların oranı Trump döneminde yükseldi.

ABD'DE YAŞAM BEKLENTİSİ 1980'LERDEN BU YANA DÜŞÜK

Diğer taraftan, raporun geçmişi The Lancet'in Trump yönetiminin halk sağlığı etkilerini izlemek için klinik tıp, halk sağlığı ve epidemiyoloji gibi çok çeşitli konularda geçmişe sahip uzmanlardan oluşan bir komisyon oluşturduğu 2017 baharına dayanıyor.  Raporda, Trump'ın sudaki toksinlerden, bilimsel araştırmalarının federal hükümet tarafından kullanılma şekline kadar bir çok konuyu kapsayan 84 hayati düzenlemeyi geri aldığı  ve görev süresinin sonuna kadar hala devam eden 20 kuralı da değiştirildiği ifade edildi. 

Yazarlar, havadaki partikül maddede ortaya çıkan artışın aşırı ölümlerin birinci nedeni olduğu sonucuna vardı. Ancak, Trump'ın iklim değişikliği inkarının, çevre mirası üzerindeki en kalıcı leke olacağını da öne sürdü.  Landrigan, "Çevresel ve mesleki maruziyetten kaynaklanan ölümlerin 2017'de artmaya başladığını ve 50 yıllık düşüşü tersine çevirdiğini görüyoruz” açıklamasını yaptı. Öte yandan araştırmacılar, ABD’nin sağlık sistemindeki köklü sorunların on yıllarca öncesinden geldiğini de kabul etti. ABD’deki yaşam beklentisi oranlarının, 1980'lerden beri diğer yüksek gelirli ülkelere kıyasla düştüğü ifade edildi. 

'ın politikalarıyla ölenlerin çoğunluğu onu destekleyenler oluşturuyor. 'ın politikalarıyla ölenlerin çoğunluğu onu destekleyenler oluşturuyor.

ORTA GELİRLİ BEYAZLARIN ÖFKESİNİ IRKÇILIĞA YÖNLENDİRDİ

Ancak bilim insanları, Trump’ın bu sorunu çözmek için harekete  geçmek yerine, eski başkanın siyasi başarısını artırmak için özellikle düşük ve orta gelirli Beyazların öfkesini, onları ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına sürüklemek için kullandığını savundu. 

TRUMP DESTEKÇİLERİ DAHA ÇOK ÖLDÜ

Komisyon, ayrıca ironik bir şekilde Trump'ı destekleyenlerin onun politikalarından gerçekte en çok etkilenen insanlar arasında olduğunu ortaya koydu. 2019 yılında meydana gelen ek 22 ölüm büyük ölçüde Trump'a oy veren eyaletlerde meydana geldi.

SAĞLIK SİGORTASINI KAYBEDENLERİN ÇOĞUNU AZINLIKLAR OLUŞTURUYOR

Bununla birlikte araştırma,  Trump yönetimi altında büyüyen ırksal eşitsizliklere de vurgu yapıtı. Buna göre Trump döneminde  sağlık sigortasını kaybeden 2,3 milyon ABD’nin çoğunu Covid-19’dan en fazla etkilenen siyahiler,  Latinler ve yerli halk oluşturdu. Bu durum ise Covid-19 kaynaklı  yaklaşık yarım milyon ölümün gerçekleştiği ABD’de pandeminin yalnızca bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda ırk ve sınıf ayrımcılığı sorunu olduğunu kanıtladı. 

TRUMP TARAFTARLARI UÇAKTA OLAY ÇIKARDI

Sayfa Yükleniyor...