İlişkili Haberler

Rusya'nın elinde müstehcen videoları olduğu iddialarını reddeden ABD'nin seçilmiş Başkanı Donald Trump, sızıntının ABD istihbaratı için "kara bir leke" olduğunu söyledi.

Trump''ın iddiaları üzerine Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper yazılı bir açıklama yaptı. Bu iddiaların bir süredir gündemde olduğunu belirten Clapper, söz konusu iddiların kongre üyeleri, medya ve istihbarat birimleri tarafından bilindiğini doğruladı. Clapper ABD istihbaratının sızıntıda hiçbir rolü olmadığını savundu.

Basına sızan bilgilerin henüz istihbarat birimlerince doğrulanmadığını belirten Clapper, konuyla ilgili hem Başkan Barack Obama'yı hem Trump'ı bilgilendirdiğini, sızıntıdan dolayı "derin bir sıkıntı" duyduğunu yeni Başkan Trump'a ilettiğini söyledi.

Rusya'nın elinde Trump'ın müstehcen videoları olduğuna dair iddiaların kaynağının eski ingiliz ajanı Christopher Steele olduğu öne sürüldü.

İngiliz dış istihbarat örgütü MI6 adına yıllarca Rusya ve Paris'te casusluk yapan Steele, FIFA skandalının ortaya çıkarılmasında da önemli rol oynadı.

İngiliz ajanı Steele görevden ayrıldıktan sonra Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'ya FIFA'daki yolsuzluklarla ilgili bilgi sağladı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye göre Steele ABD seçimlerinde, Trump'ın parti içindeki 16 rakibinden biri olan Jeb Bush ile anlaştı. İgiliz casus temmuz ayından bu yana FBI ile de görüşmeye başladı.

FBI'ın ağır hareket ettiğini düşünen Steele görüşmeleri seçimden bir ay önce kesti. Steele'in Trump'la ilgili iddialarının aylardır önde gelen basın kuruşları ve istihbarat birimlerince bilindiği ancak doğrulanamadığı ifade ediliyor.