Tsunami gibi tayfunda 10 bin ölü

Filipinler'i Cuma günü vuran Haiyan tayfunu sebebiyle ülkenin merkezindeki Tacloban kentinde ölü sayısının 10 bine yükseldiği belirtiliyor.

10.11.2013 - 12:02

Tsunami gibi tayfunda 10 bin ölü

Filipinler'de Haiyan tayfunu büyük bir faciaya neden oldu.

Ülkenin merkezindeki 6 adada etkili olan Haiyan tayfununda can ve mal kaybının felaket boyutlarında olduğu belirtiliyor. Tayfun sadece bir kentte 10 bin civarında ölüme sebep oldu.

Leyte adasındaki yetkililer, kendilerine yalnızca Tacloban kentinde 10 bin civarında kişinin öldüğüne dair haberlerin geldiğini bildirirken, ölenlerin çoğunun sellerde boğulduğu ya da yıkılan binaların altında kaldığı sanılıyor.

Samar adasında ise tayfun yüzünden öldüğü kesinleşenlerin sayısının 300 olduğu, 2 bin kadar kişidense haber alınamadığı ifade ediliyor.

Ülkeyi yıkıp geçen tayfun yüzünden pek çok bölgeye temel hizmetler verilemezken, ücra kesimlerle iletişim sağlanamıyor.

Kimi yerleşim bölgelerinde cesetlerin yollara saçıldığı, evlerin kuvvetli rüzgar ve sel yüzünden yerle bir olduğu belirtiliyor.

Hızını düşürerek Vietnam'a yönelen tayfunun kuzeydeki Thanh Hoa kentine pazartesi ulaşması bekleniyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN TELGRAF
Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filipinler'de çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine ve büyük maddi hasara yol açan tayfun felaketi nedeniyle Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino III'e taziye telgrafı gönderdi.

Erdoğan, telgrafta, yaşanan bu afetle ilgili olarak Filipinler hükümetine her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...