Türk gazeteci Suriye'de kaçırıldı

Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün'ün, Suriye'de kaçırıldığı bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.12.2013 - 16:12

Türk gazeteci Suriye'de kaçırıldı

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nden (TFMD) yapılan yazılı açıklamaya göre, dernek üyesi Bünyamin Aygün'ün, Suriye'de El-Kaide'ye yakınlığı ile bilinen grupların elinde rehin tutulduğunun tahmin edildiği belirtildi.

Aygün'ün kurtarılması için bir süredir sürdürülen çabaların sonuçsuz kaldığı vurgulanan açıklamada, Aygün'ün bir an evvel ailesine ve sevenlerine kavuşması için başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere yetkililerden yardım beklendiği kaydedildi.

Türkiye'den bölgede çalışmak üzere görevlendirilen gazetecilere, Suriye'deki yaşanan tehlikeli durum konusunda dikkatli olmaları çağrısında bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çatışmaların başladığı 2011'den bu yana en az 25 gazetecinin öldürüldüğü, kayıp ve kaçırılan onlarca meslektaşımızın olduğu Suriye, bugün gazeteciler için dünyadaki en tehlikeli bölgelerden biridir. Suriye'de çatışan tüm gruplara da gazetecilerin tarafsız şekilde yaşananları kamu oyuna duyurma çabası içinde hareket eden emekçiler olduğunu haykırıyoruz.

Unutulmamalıdır ki hayatlarını riske atarak Suriye'ye giden gazeteciler, mermilerin bombaların altında yaşam mücadelesi veren, korku, sefalet ve imkansızlıklarla mücadele eden masum Suriyelilerin yaşadıkları dramı tüm dünyaya duyurmaktadır. Bünyamin Aygün, düşman değildir. Lütfen serbest bırakın."

MEDYA-İŞ'TEN KINAMA
Medya İşçileri Sendikası (Medya-İş) Genel Başkanı Gürsel Eser de kamuoyunu bilgilendirmek ve Suriye'de yaşanan katliamı kamuoyuna duyurmak için tehlikeli bölgede görev yapan gazetecilerin gerek Suriye ordusu gerekse oradaki gruplar tarafından hedef alındığını belirtti.

İnsanların kaçtıkları yerlere gazetecilerin koşarak gittiğini ifade eden Eser, şunları kaydetti:

"Sadece kamuoyunu bilgilendirmek için bölgede görev yapan fotomuhabiri Bünyamin Aygün'ün kaçırılmasını kınıyoruz. İşleri sadece haber yapmak olan arkadaşlarımızın karşılaştığı bu durumlar artık bir son bulmalıdır. Aygün derhal serbest bırakılmalıdır. Medya-İş olarak Suriye'de akan kanın bir an önce durmasını istiyoruz."

Sayfa Yükleniyor...