Türkiye modeli Çin Seddi'nden göründü

Çin resmi haber ajansı Şinhua, Ortadoğu'daki isyanları ve Cumhurbaşkanı Gül'ün Mısır ziyaretini "Müslüman ülkelerin dönüşümü sırasında Türk modeli ortaya çıkıyor" cümlesiyle duyurdu.

04.03.2011 - 11:36

Türkiye modeli Çin Seddi'nden göründü

Ortadoğu'da yanan isyan ateşi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Mısır ziyareti Çin'de haber oldu.

Resmi haber ajansı Şinhua, yaşananları Müslüman ülkelerin dönüşümü sırasında Türk modelinin ortaya çıktığı şeklinde değerlendirdi. Haberde, "Türkiye modeli tartışması, Türkiye'nin Ortadoğu'daki komşularına uzanmaya ve Suriye ile İran gibi eski düşmanlarla ticari sözleşmelerin ilkeleri üzerinde anlaşmaya varmaya yönelik girişimleriyle bölgedeki etkisi genişlediği sırada ortaya çıktı" denildi.

Türkiye'nin "komşularla sıfır sorun" siyasetine de vurgu yapılan haberde, Türkiye'nin bölgedeki birçok sıcak noktada arabuluculuk rolü üstlendiğine de dikkati çekildi.

Ajansın Ankara mahreçli haberinde, Cumhurbaşkanı Gül'ün Mısır'a giden ilk lider olduğuna dikkat çekilirken Gül'ün "Türkiye önemli bir geçiş sürecinde olan Ortadoğu ülkeleri ile deneyimlerini ve görüşlerini paylaşacak" sözlerine yer verildi.

Haberde, çeşitli düşünce kuruluşlarından da görüş alınırken Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) Başkanı Atilla Sandıklı'nın Türkiye'nin son yıllardaki sosyo-kültürel ve ekonomik başarılarının yanı sıra siyasi başarılarının da bölgeye örnek olabileceği yönündeki görüşleri aktarıldı. Sandıklı, ajansa verdiği röportajda "AK Parti bölgedeki şiddet ve İslamı birbirinden ayıran İslami hareketler için bir örnekti. Çok partili demokrasi dinamiğiyle Türkiye'de muhtelif siyasi talepler için yeterli çıkış noktası mevcut ve ortam aynı zamanda ekonomik kalkınmanın yükselmesine yardım etti" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...