Türkiye ve İran İsrail'i sömürüyor

İsrail'in Yedioth Ahranoth gazetesinde çıkan bir makalede, Türkiye ve İran'ın İsrail'i iç politikadaki sorunları unutturmak için kullandığı iddia edildi.

05.11.2009 - 11:21

Türkiye ve İran İsrail'i sömürüyor

İsrail’in Yedioth Ahranoth gazetesinde yer alan “Bir düşman yaratmak” başlıklı makalede, Türkiye ve İran’ın İsrail’i iç politikadan kaynaklanan nedenlerle sömürdüğü ve düşman gibi gösterdiği iddia edildi.

Guy Bechor imzası ile yayınlanan makalede, Türkiye’nin laik karakterine ve İran’ın şeriat ile yönetildiğine dikkat çekiliyor ve şu ifadeler kullanılıyor:

“Bu iki ülkenin anayasası birbiriyle çelişiyor. Ancak İran’da gittikçe din karşıtı trendin yükseldiğini, gençlerin Batı yanlısı bir devlette yaşama istediğini görüyoruz. Türkiye’de ise birçok kişi İslami hukukun önemli rol oynadığı bir ülkede yaşamak istiyor. Birbirinden tamamen farklı olan bu iki yapının ortak noktası ise İsrail, İsrail hakkında sert konuşmak ve İsrail’i küçülterek meşruiyet kazanmak. Türkiye Başbakanı Erdoğan bunu Ahmedinejad’dan öğrendi: “Neden milyonların dikkatini dışarıdaki bir düşmana yönlendirerek dağıtmayalım! Neden bir yabancı düşman yaratıp, bu şekilde meşruiyet kazanmayalım!”

BİZ NEDEN SESSİZİZ?
Makalenin devamında Guy Bechor, “Biz bu duruma neden sessiz kalıyoruz?” sorusunu soruyor:

“Türkiye için yakın bir müttefikken, bir düşmana doğru dönüştürülüyoruz. Türkiye’de laiklik karşıtı konuşmalar hala yasak, ancak İslami değerlere sahip çıkarken, İsrail’e saldırmak gayet kabul edilebilir. Hatta İsrail'e saldırmak, Türkiye iç söyleminde kişiye puan da kazandıran bir durum oldu. Ayrıca iç politikada hiçbir bedel ödemeden Müslüman dünyaya yakınlaşılmasını da sağlıyor.

Hem Türkiye hem İran, İsrail’i ülke içindeki çıkarlarını güvenceye almak için sömürüyorlar. Onlar için İsrail, katı anayasalarını yumuşatmanın meşru bir aracı. İsrail net bir şekilde şunu belirtmeli: “Bizi içişlerinize karıştırmayın ve bizi iç çatışmalarınızı dindirmek için kullanmayın.”

Bunu ilan ettiğimiz anda, İsrail’in bu rejimler tarafından kullanılmasının önüne geçmiş olacağız. Böylelikle Türkler ve İranlılar yöneticilerinin kendi vatandaşlarına karşı giriştiği manipülasyonu anlayabilir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...