Türkiye "Yeni Osmanlılar" olarak güçlenecek

Amerikan Newsweek dergisi gelecekteki dünya düzenine ilişkin yayınladığı makalede, Türkiye'nin "Yeni Osmanlılar" adı altında eski Osmanlı topraklarında güçleneceği öngörüldü.

29.09.2010 - 12:02

Türkiye "Yeni Osmanlılar" olarak güçlenecek

Amerikan Newsweek dergisi son sayısında geleceğin uluslararası politika düzeni ile ilgili ilginç bir tahmine yer verdi

Londra’daki Legatum Enstitüsü'nün yaptığı öngörülere dayandırılan haber, gelecekte diplomasinin ve “birliklerin” sınırlara değil, eski çağlardaki gibi “kabilelere” göre oluşacağı iddia ediliyor.

Enstitünün üç boyutlu bir harita üzerinde tanıttığı birliklerde, aynı dili konuşan, aynı dini paylaşan ve gerçek anlamda aynı kabileden gelen insanların biribirine yaklaşacağı öngörülüyor. Habere göre ABD ve Kanada’nın “Kuzey Amerika ittifakı” çerçevesinde bir araya geleceği tahmin ediliyor.

TÜRKİYE ESKİ OSMANLI TOPRAKLARINDA GÜÇLENECEK
Enstitünün öngürüsüne göre, Türkiye'nin "Yeni Osmanlılar" adı altında Türkmenistan ve Özbekistan ile birlikte hareket edip, eski Osmanlı topraklarında güçlenmesi mümkün.

"Vahşi Doğu" Afganistan, Azarbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan ve Tacikistan’ın ise Türkiye de dahil bölgenin büyük güçleri tarafından paylaşılmaya çalışılacağı tahmin ediliyor.

Yunan ve Roma uygarlıklarının mirasçısı Yunanistan, İspanya, Portekiz gibi ülkeler “Zeytin Cumhuriyetleri”ni oluşturuyor. Bu ülkeler aynı zamanda en yüksek borç oranları ve en büyük doğum oranlarıyla birbirine benziyor.

EN ZENGİN KUZEY AVRUPA
Kuzey Avrupa ülkeleri ise zenginlikleri ve yüksek refah seviyeleri ile “Yeni Hansa Ligi”ni oluşturuyor. (Bölgenin şehir devletleri 13’üncü yüzyılda Hansa Ligi ismiyle bir birlik kurmuştu.)

LONDRA, PARİS, TEL AVİV ÜLKE OLACAK
Londra, Paris, Tel Aviv ve Singapur gibi kentler başlı başına birer ülke haline gelirken, Fransa, İsviçre, Hindistan gibi ülkelerin ise bağımsız olacağı tahmin ediliyor.

Haberde öngörülen "Rusya İmparatorluğu" Ermenistan, Moldova, Belarus gibi ülkeleri de içine alacak.

"İranistan" ise Gazze’yi de içine alarak güçlenecek ancak ekonomisini iyi yönetemediği için bu açıdan zayıf kalacağı tahmin ediliyor.

"Güney Afrika İmparatorluğu"nun zengin mineralleri, bereketli toprakları ve güçlü altyapısı sayesinde daha da parlayacağı düşünülüyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...