Türkiye'den AB'ye vize resti

İsviçre basınına konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yıl sonuna kadar Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanmazsa mülteci anlaşmasını sona erdireceklerini söyledi.

Türkiye'den AB'ye vize resti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türk vatandaşlarına vize muafiyetinin başlatılması için yıl sonunu beklemeyeceklerini söyledi.

Bakan Çavuşoğlu uygulamaya geçilmediği takdirde mülteci geri kabul anlaşmasını feshedeceklerini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İsviçre gazetesi Neue Zürcher Zeitung'a yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlamaması halinde mülteci geri kabul mutabakatını yıl sonundan önce feshedeceğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Sabırlarının tükenmek üzere" olduğunu belirterek "Önümüzdeki günlerde AB'den yanıt bekliyoruz. Gelmediği takdirde sözleşmeyi feshedeceğiz” dedi.

"YIL SONUNU BEKLEMEYİZ"

Türkiye'nin AB'den gelen taleplere tepki gösterdiğini ve Terör'le Mücadele Yasası'nda değişiklik yaptığını söyleyen Çavuşoğlu, "AB ile vardıkları mutabakata uyduklarını, Avrupa'dan da aynısını beklediklerini, bu olmadığı takdirde mülteciler konusunda AB ile yaptıkları anlaşmayı feshedeceklerini" ifade etti.

Çavuşoğlu, yıl sonuna kadar beklemeyeceklerini ve vize muafiyetinin ekim ayı sonunda başlatılmasının kararlaştırılmış olduğunu da sözlerine ekledi.

AB, Terör'le Mücadele Yasası'nda değişiklik yapması şartıyla Türkiye'ye vize kolaylığı uygulamayı vadetmişti.

Sayfa Yükleniyor...