'Türkiye'ye Patriotların önemi ortada'

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Şam yönetiminin Scud füzelerini kullanmaya devam ettiğini söyledi. Rasmussen, Scudların fırlatılmasının Türkiye'nin korunmasının önemini gösterdiğini belirtti.

21.12.2012 - 14:25

'Türkiye'ye Patriotların önemi ortada'

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Cibuti Başbakanı Muhammed Dileita'yı kabulünde düzenlenen ortak basın toplantısında Suriye konusuna da değindi.

Suriye'nin Scud füzelerini kullanmaya devam ettiğini belirten Rasmussen, "Scud tipi füzelerin fırlatıldığını tespit ettiğimiz doğrudur. Bunu esefle karşılıyorum ve çöküşe yaklaşan bir rejimin çaresiz eylemi olarak değerlendiriyorum" dedi.

Rasmussen, Suriye'nin bu yönteme başvurmasının Türkiye'nin etkin korunma ve savunulması gereğinin önemini gösterdiğini vurguladı.

Kullanılan füzeler Türkiye topraklarına düşmese de potansiyel tehdidin mevcudiyetine dikkat çeken Rasmussen, NATO'nun bu gerekçeyle Türkiye'ye sadece savunma amaçlı olarak Patriot füzeleri yerleştirmeye karar verdiğini ifade etti.

ABD'DEN DE BENZER AÇIKLAMA
ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir üst düzey yetkili de, Suriye ordusunun Scud füzeleri kullanmaya devam ettiğini ileri sürdü.

Esad rejimi, Suriye'deki iç savaşta ilk kez geçtiğimiz hafta muhaliflere karşı Scud füzeleri kullandımıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...