Türkler ajan gözetiminde öldürüldü

Almanya'da 8 Türk ve bir Yunanlının öldürüldüğü "Döneci cinayetleri" olayında bir ajanın cinayet mahallinde olduğu ortaya çıktı.

15.11.2011 - 12:36

Türkler ajan gözetiminde öldürüldü

Almanya "Dönerci cinayetleri"nde aşırı sağcı Neo-Nazi gruplarla, istihbarat birimlerinin ilişkilerini tartışmayı sürdürüyor. Almanya'nın muhafazakar eğilimli gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung, Kassel kentinde 6 Nisan 2006'da internetkafe sahibi Halit Y.'nin öldürüldüğü sırada, Almanya Anayasayı Korumu Kurumu'na bağlı çalışan bir ajanın da kafede olduğunu yazdı.

Gazetenin haberinde, söz konusu ajanın Almanya çapında değişik zamanlarda işlenen 9 cinayetin 6'ısında olayın meydana geldiği gün cinayet mahalline yakın yerlerde olduğunu tespit etti.

Türk internetkafe sahibi Halit Y'nin öldürülme olayında ise, ajan kafede bulunan 6 kişiden biriydi. Alman polisi cinayet anında kafede 6 kişinin bulunduğunu tespit etti. Tespit edilen 5 kişi, polise başvurarak cinayetle ilgili gördüklerini anlattı ancak bir kişi gelmedi. Polis, cinayetin işlenmesinden 10 gün sonra istihbarat elemanına ulaştı.

'SEKS SAYFALARINA BAKIYORDUM'
İfade için Alman polisine başvurmayan ajan kendini şu sözlerle savundu: "Kafede cinayetin işlendiğini ve silah sesi duymadım. Kafede internette seks sayfalarına baktım sonra da çıktım. 10 gün boyunca haberleri de dinlemediğim için cinayetle ilgili hiçbir şey duymadım."

AJAN 6 CİNAYETTE OLAY YERİNDEYDİ
Alman Bild gazetesinin haberinde de, aynı ajanla ilgili yer alan bir iddiada, Alman polisinin bu ajanın evinde ruhsatsız silah bulduğu ancak konu hakkında soruşturma yapmadan serbest bıraktığı belirtildi. Bild'e açıklama yapan üst düzey bir polis yetkilisi, "Belirtilen ajan 9 cinayetin 6'sında cinayet mahaline yakın yerlerde bulunmasına ve tespit edilmesine rağmen serbest bırakılıyor. İnsan kulaklarına inanamıyor" şeklinde tepki gösterdi.

DÖNERCİ CİNAYETİ TESADÜFEN AYDINLANDI
Almanya'da geçtiğimiz hafta aşırı sağcı oldukları anlaşılan Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt bir karavanda intihar etmiş şekilde bulundu. İki zanlıya suç ortaklığı yapan Beate Zschaepe, işledikleri cinayetlerin delillerini ortadan kaldırma için kaldıkları evi ateşe verdi. Alman polisi, yanan evde "Dönerci cinayetleri"nin işlendiği silahı buldu. Daha sonra ortaya çıkan videolarda 8 Türk, 9 kişinin ölümünden aşırı sağcı bir grubun sorumlu olduğu ortaya çıktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...