Twitter Trump'ın tehdidini engelledi (Öncesinde CEO Jack Dorsey bilgilendirildi)

ABD Başkanı Trump'tan, Minneapolis'teki gösterilere ilişkin Belediye Başkanı ve protestoculara sert uyarı geldi. Trump'ın Twitter'dan yaptığı uyarı şirket tarafından "şiddeti övdüğü" gerekçesiyle engellendi. Şirket sözcüsü Twitter'ın harekete geçmeden önce CEO Jack Dorsey'in bilgilendirildiğini duyurdu.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 29.05.2020 - 08:38 | Son Güncelleme : 29.05.2020 - 16:07

Twitter Trump'ın tehdidini engelledi (Öncesinde CEO Jack Dorsey bilgilendirildi)

Başkanı Donald Trump, siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesinin ardından Minneapolis'te başlayan gösterilerin, şiddet olaylarına dönüşmesinin ardından kentin belediye başkanını ve göstericileri uyardı.

Twitter'dan paylaştığı mesaj şirket tarafından engellendi. 

JACK DORSAY ÖNCEDEN BİLGİLENDİRİLDİ

Twitter Sözcüsü, ABD Başkanı'nın paylaşımını engellemeden önce şirketin CEO'su Jack Dorsey'in bilgilendirildiğini duyurdu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan sözcü, "Karar Twitter'da görev yapan ekiplerin ortak kararı sonucu alındı" dedi. 

TRUMP'A ŞİDDETİ YÜCELTME YASAĞI

ABD Başkanı Trump'ın göstericileri kente asker göndermekle tehdit ettiği paylaşımı Twitter tarafından engellendi. Twitter'dan yapılan açıklamada Trump'ın şiddeti yücelttiği belirtildi. Ancak platform ABD Başkanı'nın paylaşımını kamu ilgisi olabileceği gerekçesiyle silmedi

Floyd'un polis şiddetiyle öldürüldüğü Minneapolis'teki gösterilerin 3. gecesinde bir polis merkezinin ateşe verilmesi ve bazı iş yerlerinin yağmalanmasının ardından Trump, Twitter üzerinden tepki gösterdi. Trump, "Arkama yaslanıp Amerika'nın muhteşem şehri Minneapolis'e olanları izleyemem." ifadesini kullandı. 

Kentte, "lider eksikliği" olduğunu savunan Trump, "Ya çok zayıf radikal solcu Belediye Başkanı Jacob Frey, elini çabuk tutup şehri kontrol altına alır ya da ben Ulusal Muhafızları gönderip, işimi hallederim." ifadesini kullandı. 

ABD Başkanı Trump'ın hesabında bu uyarı çıkıyor. İsteyenler "Görüntüle" seçeneğine tıklayarak Trump'ın paylaşımını görebiliyor. ABD Başkanı Trump'ın hesabında bu uyarı çıkıyor. İsteyenler "Görüntüle" seçeneğine tıklayarak Trump'ın paylaşımını görebiliyor.

Şiddet olaylarına karışan göstericilere de yüklenen Trump, "Bu eşkıyalar, George Floyd'un anısını kirletiyor ve ben bunun olmasına izin vermem. Az önce Minnesota Valisi Tim Waltz ile konuştum ve ordunun her şekilde yanlarında olduğunu söyledi. Herhangi bir zorlukta biz kontrolü sağlayacağız ancak yağma başladığında silahlar ateşlenir. Teşekkür ederim." değerlendirmesinde bulundu. 

Floyd'un hayatını kaybettiği Minneapolis'deki gösterilerin 3. gecesinde ise Floyd'un hayatını kaybettiği 3. bölgedeki polis merkezine giren göstericilerin binayı ateşe verdiği anlar kameralara yansımıştı.

"NEFES ALAMIYORUM" FERYADI

46 yaşındaki George Floyd, önceki akşam, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre ensesine diziyle basmasından dolayı dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, yoldan geçen vatandaşların cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan eden Vali Walz, bölgede polise yardımcı olmaları ve durumu kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızları aktive ettiğini açıklamıştı.

ABD'DEKİ IRKÇI OLAYA TEPKİLER BÜYÜYOR: HALK MARKETLERİ YAĞMALADI

Sayfa Yükleniyor...