Vizesiz AB için kritik 48 saat

Yarın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kritik gün. Zira çarşamba günü, Avrupa Birliği Komisyonu önemli bir rapor açıklayacak. Eğer o rapor olumlu olursa, vizesiz Avrupa Birliği süreci de başlamış olacak. Ancak Türkiye'nin o zamana kadar önemli düzenlemeleri hayata geçirmesi gerekiyor.

NTV Haber 03.05.2016 - 02:59 | Son Güncelleme : 03.05.2016 - 04:50

Vizesiz AB için kritik 48 saat

"Vizesiz Avrupa" için kritik haftaya girildi. Ankara, Türk vatandaşlarına Schengen bölgesine girişte vize serbestisi sağlanması için zamanla yarışıyor. 72 kriterin 4 Mayıs'a kadar tamamlanması gerekiyor. Hükümet, 72 kriterin büyük bir bölümünü tamamladı. Meclis Genel Kurul'un gündeminde 2 önemli tasarı daha var. Kolluk Gözetim Komisyonu'nun kurulması ve Siyasi Etik Kanunu.

Genel Kurul, 2 tasarının Çarşamba gününe kadar yasalaşması için mesai yapacak. Ancak teknik nedenlerden dolayı 72 kriterin tümünün 4 Mayıs'ta yürürlüğe girmesi mümkün değil. Örneğin geri kabul anlaşması, Türkiye tarafından tam olarak 1 Haziran'dan itibaren uygulanacak. Dolayısıyla bu maddenin 4 Mayıs’ta karşılanması söz konusu olmayacak. Hükümetse maddelerin tamamı yürürülüğe girmese bile bunun sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyor..

Fiilen 4 Mayıs’ta uygulanamayacak bir başka düzenleme de, Türkiye’nin karşılıklılık ilkesi çerçevesinde Avrupa Birliği ülkelerine vize muafiyeti uygulaması. Türkiye, uygulamayı 30 Haziran’dan itibaren devreye sokmayı planlıyor. Ankara, fiilen karşılanması şu aşamada mümkün olmayan kriterleri zamanı geldiğinde karşılama konusunda taahhüt altına girdi ve bunu Brüksel’e resmen iletti.

Avrupa Birliği Komisyonu, 4 Mayıs'ta değerlendirme raporu açıklayacak. Edinilen bilgilere göre, Brüksel, Ankara'nın performasından memnun. Avrupa Birliği Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta vize muafiyeti için "yeşil ışık" yakması öngörülüyor.

Sayfa Yükleniyor...