‘Wikileaks terör örgütü sayılmalı’

Dünya’dan tepkiler; Çin sansürledi, Avustralya soruşturma açtı, Ahmedinejad ‘fitne’ dedi, Berlusconi kahkaha attı, ABD’li üst üzey bir yetkili ise Wikileaks için ‘terör örgütü’ dedi.

29.11.2010 - 16:58

‘Wikileaks terör örgütü sayılmalı’

Tüm dünyada Wikileaks depremi yaşanıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait belge ve yazışmaların sitede yaynlanmasından sonra dünyanın her yerinden konuyla ilgili tepkiler geliyor.


Wikileaks’a karşı en ilginç tepkilerden biri, Temsilciler Meclisi İçgüvenlik Komitesi Başkanı Peter King’den geldi. King, "Wikileaks’e terör örgütü gibi davranılmalı" dedi. Senato’nun İçgüvenlik Komitesi Başkanı Joseph Lieberman de, açıklanan belgelerin sayısız insanın hayatını ve özgürlüğünü tehlikeye attığını savundu.

Washington’un yeni Pakistan Büyükelçisi Cameron Munter da Pakistanla ilgili bölümlerin ülkesi iki ülke arasındaki ilişkilere etkisini, “güçlü ilişkilerde iniş çıkışlar olabilir” diyerek değerlendirdi. Pakistan dışişleri bakanlığı Sözcüsü Abdul Basit de “hassas dökümanların sorumsuzca ifşa edilmesini kınıyoruz” sözleriyle ülkesinin bakışını açıkladı.

ABD’nin İngiltere Büyükelçisi Louis Susman da yaptığı açıklamada İngiltere ve dünyadaki tüm müttefiklerini açıklanan belgeler hakkında uyardıklarını söyledi.

Fransız hükümeti Wikileaks’ın ABD Dışişleri’ne ait belgeleri ‘demokrasiye saldırı’ olarak nitelendirdi. Hükümet sözcüsü Francois Baroin, ülkesinin belgeler açıklanmadan önce uyarıldığını ve Fransa'nın bir NATO üyesi olarak ABD’yi diplomatik sırların korunması konusunda desteklediklerini açıkladı

BERLUSCONİ KAHKAHAYLA KARŞILADI
İtalyan basının, Başbakan Silvia Berlusconi’nin belgeler karşısındaki ilk tepkisinin kahkaha atmak olduğunu yazdılar. İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ise yaşananları dünya diplomasisinin 11 Eylül’ü olarak nitelendirdi.

Reuters’ın verdiği habere göre, belgelerde ABD’li yetkililer tarafından ‘son derece zayıf’ olarak nitelendirilen Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai’nin bir sözcüsü belgelerin ülkesi ile ABD arasındaki ilişkilere hasar vermeyeceğini söyledi.

AHMEDINEJAD: FİTNE
Belgelerin yayınlanmasına en sert tepkilerden biri İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’dan geldi. İran haber ajansı İRNA’ya gore Ahmedinejad belgeleri yeni bir ABD 'fitnesi' olarak nitelendirdi. Ahmedinejad bir soru üzerine, Arap hükümetlerinin İran’ı vurması konusunda ABD’yi teşvik etmesi hakkındaki belgelerin Wikileaks tarafından sızdırılmadığını, bunun ABD’nin yürüttüğü psikolojik savaşın bir parçası olduğunu da iddia etti.

ÇİN’DEN SANSÜR ARABİSTAN'DAN OTO SANSÜR
Çin belgelerin yayınlanmasına sansür koyarken, Avustralya belgelerin yayınlanmasının kendi yasalarını ihlal edip etmediğini araştırmak için bir soruşturma başlattı.

Suudi Arabistan hükümetinden konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, Suudi Arabistan’ın İran’a karşı saldırı düzenlenmesi yönündeki isteklerine dair belgelere ülke basınında yer verilmedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...