WikiLeaks'ten Esad'a darbe

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerini yayınlayarak ismini duyuran internet sitesi WikiLeaks, Suriye'de üst düzey hükümet yetkililerine ait 2 milyondan fazla elektronik postayı yayınlamaya başladıklarını duyurdu.

05.07.2012 - 14:52

WikiLeaks'ten Esad'a darbe

WikiLeaks'ten yapılan açıklamada, Suriye'de üst düzey devlet yetkililerine ait 2 milyon elektronik postanın bugünden itibaren yayınlanmaya başlandığı belirtildi. Açıklamada, yayınlanmaya başlanan elektronik postaların sadece Suriye yönetimini değil aynı zamanda muhalifleri de kızdıracağı belirtildi.

WikiLeaks'in açıklamasında, Suriyeli politikacılara, bakanlıklara ve şirketlere ait elektronik postaların 2006 Ağustos-2012 Mart'ı arasındaki dönemi kapsadığı vurgulandı.

Açıklamada, Ekvador'a siyasi sığınma talebiyle bu ülkenin İngiltere'nin başkenti Londra'daki büyükelçiliğinde bulunan WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın şu sözüne yer verildi: "Bu belgeler sadece Suriye yönetimini değil, aynı zamanda Suriye'deki rejim karşıtlarını da kızdıracak."

REJİMİN BATIYLA İLİŞKİLERİ
WikiLeaks'in açıklamasında, "The Syrian Files" (Suriye Dosyası) adıyla yayınlanacak elektronik postaların, Suriye'deki devlet yapısı ve ekonomisine ışık tutacağını ve Batı ülkeleri ile bu ülkelere ait şirketlerin Esad yönetimiyle girdiği ilişkileri ortaya koyacağı vurgulandı.

Açıklamada, WikiLeaks'in 2 milyonu aşkın elektronik postayı 'hack'leyerek ele geçirdiği belirtildi.

KİŞİSEL E-POSTALARI YAYIMLANMIŞTI
Kısa büre önce Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad' ve eşi Esma Esad'ın kişisel elektronik postaları İngiliz The Guardian gazetesi tarafında yayımlanmıştı. Esma Esad'ın lüks düşkünü olduğu iddia edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...