Yardım gemilerine saldırı dünya basınında

İsrail'in Gazze'ye yardım konvoyuna düzenlediği ve 20'ye yakın kişinin hayatını kaybettiği saldırı dünya basınında yankı buldu. CNN kanalı haberi, "İsrail Türk gemisine saldırı düzenledi" sözleriyle duyurdu.

31.05.2010 - 11:33

İsrail'in Gazze'ye yardım konvoyuna düzenlediği ve 20'ye yakın kişinin hayatını kaybettiği operasyon, dünya basınında geniş yankı buldu.


Alman Der Spiegel dergisinin haber sitesi, "Gazze yardım konvoyuna İsrail'den kanlı saldırı" başlığı ile verdiği haberinde şu ifadeler kullanıldı:

"Gazze'ye yardım götüren gemi konvoyuna İsrail komandaları sabaha karşı saldırdı. Televizyonların verdiği haberlere göre askeri operasyonda 16 kişi öldü. Türkiye İsrail'in operasyonunu kınarken, İsrailli bir bakan, "ölenler için üzgünüz" açıklaması yaptı."

İSRAİL TÜRK GEMİSİNE OPERASYON DÜZENLEDİ
CNN International haberi şu şekilde yansıttı:

"İsrail ordusu, Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan Türk gemisine operasyon düzenledi. Sabaha karşı saat 04.30'da askeri helikopterlerle gelen İsrail komandoları, yardım malzemesi taşıyan Türk gemisine indi. CNN'de yer alan habere göre, gemide bulunan bir kişi Twitter'a şunları yazdı: Askeri helikopterlerden atlayan İsrail komandoları Türk gemisine indikten hemen sonra silahsız sivillere ateş etmeye başladı" dedi.

El Cezire kanalı ise haberi, "Gazze'ye uygulanan ablukayı kırmak amacıyla bölgeye yardım malzemesi götüren gemilere İsrail güçleri saldırdı. İsrail ordu radyosu, Pazartesi sabah erken saatlerde yapılan operasyonda 16 kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin yaralandığını açıkladı. Yardım taşıyan gemilere Gazze'ye 65 kilometre mesafede uluslararası sularda müdahale edildi" şeklinde duyurdu.

TAMAMEN SİLAHSIZ SİVİL OLDUĞUMUZU SÖYLEDİK
New York Times haberinde, "Yardım konvoyundaki aktivistlere göre, Pazar gece yarasından kısa bir zaman sonra İsrail savaş gemileri uluslararası sularda seyreden yardım gemilerinin yolunu kesti. Bir İsrail televizyonu 10 kişini öldüğünü belirtirken, İsrail ordu radyosu ise 3 İsrail komandosunun hafif yaralandığını açıkladı. Challenger-1 gemisinde bulunan Özgür Gazze Hareketi temsilcisi Huwaida Arraf, telefonla yapılan bağlantıda İsrail askerlerine tamamen silahsız siviller olduklarını söylediklerini ve şiddet kullanmamalarını istediklerini belirtti." diye yazdı.

The Washington Post ise, çatışmanın bir gönüllünün ateş etmesi üzerine çıktığı belirtildi. Haberde şu ifadeler yer aldı:

"İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yardım ulaştırmak isteyen konvoya komandoların saldırı düzenlemesi sonucu Filistin'e yardım götüren gemideki en az 10 aktivistin öldürüldüğünü duyurdu. İsrail ordusu açıklamasında, askerlerin konvoydaki 6 geminin güvertesinde bıçak ve sopalı saldırıya uğradığını belirtti.

Açıklamada, bir aktivistin askerlere ait bir silahı ele geçirdiği ve silahın ateş aldığı belirtildi. Ancak silahın aktivist tarafından mı yoksa yanlışlıkla mı ateşlendiği konusunda bir açıklama yapılmadı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...