"Yılın Basın Fotoğrafı" ödülü sahibini buldu

Dünya Basın Fotoğrafı Vakfı tarafından düzenlenen ödül töreni ile "Yılın Dünya Basın Fotoğrafı" ödülü sahibini buldu. Reuters fotoğ​rafçısı Muhammed Salem, beş yaşındaki yeğeninin cenazesini kucaklayan Filistinli bir kadını gösteren fotoğrafla ödülü kazandı. Jüri, Salem'in kazanan fotoğrafının "dikkat ve saygıyla çekildiği, hayal edilemeyecek kayıplara hem mecazi hem de gerçek bir bakış sunduğu" değerlendirmesini yaptı.

"Yılın Basın Fotoğrafı" ödülü sahibini buldu

Reuters fotoğ​rafçısı Muhammed Salem, Şeridi'nde beş yaşındaki yeğeninin cenazesini kucaklayan Filistinli bir kadını gösteren fotoğrafla 2024 yılı için "Yılın Basın Fotoğrafı" ödülünü kazandı.

Kazanan fotoğraflar, 130 ülkeden 3 bin 851 fotoğrafçının 61 bin 62 başvurusu arasından seçildi.

Fotoğraf 17 Ekim 2023'te, öldürülen akrabalarını arayan Filistinli ailelerin bulunduğu Han Yunus'taki Nasır Hastanesi'nde çekildi.

Salem'in kazanan fotoğrafı, 36 yaşındaki Inas Abu Maamar'ı, hastane morgunda yeğeni Saly'nin çarşafa sarılı cenazesine sarılarak ağlarken gösteriyor.

39 yaşındaki Filistinli Salem, 2003 yılından bu yana Reuters için çalışıyor. Fotoğrafçı, 2010 Dünya Basın Fotoğrafı yarışmasında da kazandı.

"Yılın Basın Fotoğrafı" ödülü sahibini buldu - 1 Reuters fotoğ​rafçısı Muhammed Salem'in "Yılın Basın Fotoğrafı" ödülünü kazanan eseri.​

"HAYAL EDİLEMEYECEK KAYIPLARA BAKIŞ SUNUYOR"

Jüri, Salem'in 2024'te kazanan fotoğrafının "dikkat ve saygıyla çekildiği, hayal edilemeyecek kayıplara hem mecazi hem de gerçek bir bakış sunduğu" yorumunu yaptı.

Salem, ilk kez geçen kasım ayında fotoğrafı yayınladığında, "Fotoğrafın Şeridi'nde olup bitenleri daha geniş anlamda özetlediğini hissettim. İnsanların kafası karışıktı, bir yerden diğerine koşuyorlardı, sevdiklerinin kaderini öğrenmek için sabırsızlanıyorlardı. Bu kadın küçük kızın cesedine sarılmış bırakmayı reddederken gözüme çarptı" diye konuştu.

"KUTLANACAK BİR FOTOĞRAF DEĞİL"

Reuters'ın Küresel Resim ve Video Editörü Rickey Rogers, Amsterdam'da katıldığı törende hakkında şu yorumu yaptı: "Muhammed, Yılın Basın Fotoğrafı ödülünü alçak gönüllülükle kabul etti. Bunun kutlanacak bir fotoğraf olmadığını ancak tanınmasını ve daha geniş bir izleyici kitlesine yayınlanma fırsatını takdir ettiğini söyledi."

Amsterdam merkezli Basın Fotoğrafı Vakfı, bu yılın kazananlarını açıklarken, savaşı haber yapan gazetecilerin karşılaştığı tehlikelerin bilincinde olmanın önemini vurguladı.

7 Ekim'den bu yana Gazze'deki savaşı haber yapan 99 gazeteci ve medya çalışanının öldürüldüğü belirtildi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...