Yolcu uçağında duman paniği

ABD'de Washington'dan Denver'a giden bir uçakta Katarlı bir yolcunun ayakkabısını tutuşturmaya çalıştığı haberi paniğe yol açtı. Uçak iki F-16 eşliğinde Denver'e indi.

ABD'de Washington-Denver seferini yapan United Airlines'a Boeing 757 tipi uçak, 157 yolcusu ve 6 kişilik mürettebatı ile Washington'dan havalandı.

663 sefer sayılı uçak Denver'a doğru uçarken Katarlı bir yolcu ayakkabılarını ateşe vermeye çalıştı ancak uçaktaki güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirildi.

Amerikan medyasında yer alan haberlerde, olayın nasıl geliştiğine dair ayrıntılara yer verildi.

NBC televizyonu, uçağın Denver'a inişine 1,5 saat kala uçaktaki güvenlik görevlisinin duman kokusu aldığı ve o sırada tuvaletten çıkan bir kişinin ayakkabılarını ateşe vermeye çalıştığını iddia ettiği belirtildi.

CNN de sefer sırasında yolcunun tuvalette neden uzun kaldığı sorulduğunda "ayakkabısını ateşe vermekle alakalı" sözler söylediğini duyurdu.

Ancak daha sonraki haberlerde, yolcunun tuvalette sigara içmiş veya mürettebata karşı talihsiz bir ifade kullanmış olabileceğine yönelik bir yetkilinin ifadesine yer verildi.

ABC televizyonu, yolcunun, Muhammed El Mudadi adlı, Katar'ın Washington Büyükelçiliği'nde görevli bir diplomat olduğunu bildirdi. Katar yetkilileri, haberi doğruladı.

Uçakta bunlar yaşanırken pilot acil durum çağrısı yaptı ve iki F-16 jeti havalandı. F-16'ların eşlik ettiği yolcu uçağı Denver'a güvenli şekilde indi ve çevresinde güvenlik önlemleri alındı.

Gözaltına alınan Katarlı diplomat, Denver'da sorgulanıyor. Yetkililer, olayın terör eylemi olmadığını belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...