Yunanistan Başbakanı Çipras'tan Ayasofya'ya ve Ruhban Okulu'na ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İstanbul'da Ayasofya'yı ziyaret etti. Çipras'ın ikinci durağı ise Heybeliada Ruhban Okulu oldu. Ruhban Okulu'nu ziyaret eden ilk Yunanistan Başbakanı olan Aleksis Çipras, burada Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayine de katıldı. Çipras'a bu ziyaretlerinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti. Çipras Ruhban Okulu'nu ziyareti sırasında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'la başlayan olumlu diyalog, özellikle azınlık vakıflarının mallarının iadesi konusundaki olumlu gelişmeler takdire şayan" şeklinde bir açıklama yaptı. TBMM Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım da, Çipras'ı kabul etti.

Yunanistan Başbakanı Çipras'tan Ayasofya'ya ve Ruhban Okulu'na ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelen ve dün Ankara'da çeşitli temaslarda bulunan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bugün de 'da bazı ziyaretlerde bulundu.

İlk ziyaretini Ayasofya'ya gerçekleştiren Çipras ve beraberindeki heyete, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz eşlik etti.

Çipras, Ayasofya'da sorular üzerine "Burada olduğumdan dolayı mutluyum" dedi. Aleksis Çipras'a sanat tarihi uzmanı Yasemin Aktürk müzenin tarihiyle ilgili bilgi verdi.

VİDEO: ÇİPRAS'TAN HEYBELİADA RUHBAN OKULU'NA İLK ZİYARET

Yunanistan Başbakanı, müzeyi günde kaç kişinin ziyaret ettiğini sordu, mozaiklerin orijinal olup olmadığını ve figürlerin anlamlarını merak etti.

Yunanistan Başbakanı Çipras'tan Ayasofya'ya ve Ruhban Okulu'na ziyaret - 1

İbrahim Kalın da Çipras'a, Osmanlı'nın verdiği hizmetlerden bahsetti. Ayasofya ziyaretinde fotoğraf çekimi sırasında kadraja giren kedi, gülümsemelere neden oldu.

Yunanistan Başbakanı Çipras'tan Ayasofya'ya ve Ruhban Okulu'na ziyaret - 2

İKİNCİ ADRES RUHBAN OKULU

Yunanistan Başbakanı Çipras'ın ikinci adresi ise Heybeliada Ruhban Okulu oldu.

Adaya Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti botları eşliğinde gelen Çipras, iskelede kendisini bekleyenlerle selamlaştı, bazı vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Yunanistan Başbakanı Çipras'tan Ayasofya'ya ve Ruhban Okulu'na ziyaret - 3

Daha sonra Ruhban Okulu'na geçen Çipras, burada Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayine katıldı.

Ayinden sonra uzun uzun manzarasını izleyen Yunanistan Başbakanı, ziyaretinin anısına İbrahim Kalın'la beraber okulun bahçesine fidan dikti. Ardından sınıflara giren Çipras, tarihi kütüphaneyi ziyaret etti.

Fener Rum Patriği Bartholomeos da, İbrahim Kalın'dan okulun açılışına ilişkin taleplerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletmesini rica etti.

Bu arada, ziyaret öncesinde Heybeliada ve Ruhban Okulu çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. Çipras, Ruhban Okulu'nu ziyaret eden ilk Yunanistan Başbakanı oldu.

"ERDOĞAN'LA BAŞLAYAN OLUMLU GELİŞMELER TAKDİRE ŞAYAN"

Yunanistan Başbakanı Çipras burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin son dönemlerde pozitif bir ivme kazandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'la başlayan olumlu diyalog, özellikle azınlık vakıflarının mallarının iadesi konusundaki olumlu gelişmeler takdire şayan. Tek tanrılı dinler, ayrıştırıcı değil birleştirici olmalıdır. Buradaki Rum azınlığın, Batı Trakya'daki Müslüman azınlığın din yüzünden sıkıntı yaşamış olmaları üzücü şeylerdir. Günümüzde iyileşmiş olduğunu görüyoruz.

Çağdaş demokrasilerde, insan haklarına saygı gibi kavramlar önemli. Son yıllardaki olumlu diyaloglarımızın netice vermesini bekliyoruz. Türkiye'de ve Yunanistan'da bulunan Türk ve Rum azınlıkların haklarının karşılıklı bir şekilde korunmasını temenni ediyorum. Dilerim bu okula yapacağım gelecek ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birlikte olur ve 48 yıldır kapalı olan okulun beraber kapısını açarız."

Yunanistan Başbakanı Çipras'tan Ayasofya'ya ve Ruhban Okulu'na ziyaret - 4 TBMM Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım (solda), Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ı kabul etti. Baş başa görüşmenin ardından Yıldırım ve Çipras, Dolmabahçe Sarayını gezdi.

YILDIRIM, YUNANİSTAN BAŞBAKANI ÇİPRAS'I KABUL ETTİ

TBMM Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ı kabul etti.

Yıldırım, Dolmabahçe Sarayı'na deniz yoluyla gelen Çipras'ı, sarayın bahçesinde karşıladı. 

Binali Yıldırım ile Çipras'ın basına kapalı görüşmesi, 40 dakika sürdü.

Yıldırım, Çipras'a Dolmabahçe Sarayı'nı da gezdirdi.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Binali Yıldırım
  • Türkiye
  • Recep Tayyip Erdoğan
  • İstanbul
  • Aleksis Çipras
  • Yunanistan

Sayfa Yükleniyor...