Yunanistan yeniden seçime gidiyor

Yunanistan'da Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın "teknokrat hükümet kurulsun" teklifi kabul görmedi. Partiler bir koalisyon hükümeti üzerine anlaşamayınca haziran ayında yeniden seçime gitme kararı aldı.

15.05.2012 - 16:35

Yunanistan yeniden seçime gidiyor

Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas bugün bir kez daha siyasi parti liderleriyle biraraya geldi. Aşırı sağcı Altın Şafak Partisi dışındaki 6 siyasi parti liderini kabul eden Cumhurbaşkanı Papulyas teknokrat hükümet kurulması önerisinde bulundu. Ancak siyasi partiler, bir koalisyon hükümeti üzerine anlaşamayınca haziran ayında yeniden seçimlere gidilmesi kararı çıktı. Seçimlerin 17 Haziran'da yapılacağı tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'la görüşülmesi sonrası açıklama yapan PASOK lideri Evangelos Venizelos, PASOK'un teknokratlardan oluşan bir hükümeti de destekleyeceğini ancak böyle bir hükümetin PASOK, ND, DİMAR, Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA), Bağımsız Yunanlılar ve Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) geniş desteğini gerektirdiğini söyledi. Evangelos, koalisyon hükümeti kurulammamasından sol partileri sorumlu tuttu.

DİMAR lideri Kuvelis ise, Papulyas'ın teknokratlar hükümeti seçeneğini sunduğunu ancak bunun siyasi yenilginin kanıtı olduğunu belirtti. Kuvelis, siyasi sistemi yok edeceği ve geniş destek gerektireceği için itiraz ettiğini söyledi.

ND lideri Samaras da önce siyasetçilerin sonra teknokratların bulunması gerektiğini belirterek, teknokratlar hükümetinde yer alacak kişileri belirlemeden önce bunun siyasi desteğine bakılması gerektiğini ifade etti.

EURO'YA BİR DARBE DE YUNANİSTAN'DAN
Yunanistan'da siyasetçilerin hükümet kurma konusunda başarısız olması ve yeniden seçime gidileceği açıklaması sonrasında Euro, Amerikan doları karşısında son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. Euro dolar karşısında yüzde 0.2 düşüşle 1.28'in altına düştükten sonra gerilemesini sürdürerek 1.2769 seviyesine kadar geriledi.

Yunanistan'da 6 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerde Yeni Demokrasi Hareketi yüzde 18.8 oyla 108 milletvekili çıkarmıştı. Seçimde içinci parti olarak çıkmayı başaran SYRIZA partisi yüzde 16.7 oy oranıyla 52 milletvekiline sahip olmuştu. PASOK yüzde 13 oyla 41 milletvekili, DİMAR yüzde 6 oyla 19 milletvekili çıkarmayı başarmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...