NTV

Fatih Terim: İngiltere'yle başa baş, dişe diş oynadılar

Ntvspor

EURO 2016

Türkiye Futbol Firektörü Fatih Terim, 2-1 sona eren İngiltere maçını değerlendirirken, "İngiltere ile İngiltere'de oynamak kolay değil. Ancak oyuncularım başa baş, dişe diş oynadılar. Kaybettiğimiz için özür diyorum" dedi.

Maçla ilgili olarak, "Çocukları tebrik etmek lazım. İngiltere'yle her yerde oynamak zor ama İngiltere'de çok daha zor" diyen Fatih Terim, "Bu mağlubiyet burada kalmalı. Diğer taraflara sıçramamalı. Böyle elimize geçen fırsatları değerlendirip kötü goller de yemememiz lazım. Takımımdan memnunum. Türkiye Ligi'nden çıkış şekilleri belli. Sakatlığı olan bir çok arkadaşa rağmen oyunu zaman zaman yüzde 50-50'ye getiren bir direnç gösterdiler. Dünyanın en pahalı liginden olan oyuncularla Türk milli takım oyuncuları başa baş, dişe diş, zaman zaman da onlara topu göstermeden oynadılar." dedi.

İngiltere'nin grup maçlarında oynadığı 10 maçta kalesinde sadece 3 gol gördüğünü hatırlatan Terim, "Bunun anlamı var. Gol atmayı umursamıyorum ama her zamanki gibi kazanmayı çok istiyordum. Bu kazanma bizi 13. sıradan çok daha yukarılara taşırdı. 58'den 13'e gelen milli takım ilk 10'a girerdi. Buradan galibiyetle ayrılsaydık çok daha mutlu olurdum. Oyunularım, oyun, direnç, yürekli bir davranış biçimi sergiledi." diye konuştu.

İngiltere ile maç aldıkları için mutlu olduklarını vurgulayan Fatih Terim, "13 üstüste maç kaybetmemiş bir takım, İngiltere'yle maç almayabilirdi. Ama biz böyle bir şey düşünmedik. Buradaki atmosferin oyuncularımıa çok şey kazandırabileceğini düşündüm. Bize oyunumuz buradan, kenardan hoş geldi. Ülkedeki Türk insanına da 'bravo onlara' dedirtmişlerdir. Ben onlara diyorum. Mağlubiyetten dolayı kızgınım ama bana atılan mesajlar doğru ise ki; doğru görünüyor, makus talimizi devam ediyor herhalde (Hakem kararlarını eleştiriyor).

Deniz (Aytekin) hoca güzel bir maç idare etti" diyen Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, "Ama kimi ilk gol için ofsayt diyor. Cenk'in pozisyonu penaltıydı ve değildi diyen var. Bunlara rağmen Avrupa Şampiyonası öncesi tatmin eden bir hazırlık maçı oldu. Şimdi oyuncularımın bir kısmına 3 gün izin vereceğiz. Bir kısım Antalya'ya gidiyor. Antalya'yla birlikte bu yürüyüşümüz devam edecek" diye konuştu.

"İNGİLTERE İLE OYNAMAK KOLAY DEĞİL"

EURO 2016 gruplarındaki rakip takımların aşağı yukarı İngiltere seviyesinde olacağını kaydeden Terim, "Ciddi bir hazırlık maçı oldu; ama burada kazanamadığımız için özür diliyorum. Burada kaybetmeye alışmayan, reaksiyon gösteren, kazanmak için her şeyi yapan bir takımın yenilmesini ne olursa olsun kabullenemiyorum. Her krizden bir fırsat çıkarmak parolasıyla bu maçı analiz edip o tarz hataları yapmamaya veya bunu nasıl kazanırıza bakacağız. Bunun böyle bir getirisi olacak. Üzgünüm. Keşke kazansaydık. Bu kadar fırsat yakaladığımız bir maçımız da olmadı. Yasin'i soktuktan sonra da fırsatlar yakaladık, Cenk, Volkan, Olcay.. Hepsi sonucu değiştirebilecek ataklardı. Oyuncularımın hepsine teşekkür ediyorum. Burada çok net bir şey söyleyeyim. İngiltere ile oynamak hiç kolay değil" ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

ETİKETLER