ABD'nin füze saldırısına dünyadan tepkiler

ntv.com.tr

ABD'nin Suriye rejimini hedef alan hava saldırısına Rusya ve İran'dan sert tepki geldi. İngiltere ve Suudi Arabistan ABD'ye tam destek açıklaması yaptı.

 • 1

  ABD, Suriye'deki Beşşar Esad rejimine ait hava üssünü, TSİ 03.45'te Tomahawk füzeleri ile vurdu. ABD'nin bu hamlesine Rusya ve İran'dan sert tepki geldi. İngiltere ve Suudi Arabistan ABD'ye tam destek açıklaması yaptı. Fransa Dışişleri Bakanlığı bombardımandan önce ABD tarafından haberdar edildiklerini duyurdu. 

 • 2

  KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

  KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

  Kremlin'den yapılan açıklamada "Putin'e göre saldırı egemen bir devlete düzenlendi" ifadesine yer verildi. Aynı açıklamada saldırının uluslararası hukukun ihlali olduğu ve ABD - Rusya ilişkilerine ciddi zarar verdiğinin altı çizildi. 

 • 3

  FRANSA VE ALMANYA'DAN ORTAK AÇIKLAMA

  FRANSA VE ALMANYA'DAN ORTAK AÇIKLAMA
  ABD'nin füze saldırısı ardından Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, bu gelişmenin tek sorumlusu olarak Esad gösterildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Esad'ın kimyasal silah kullanımını tekrarlaması ve kendi halkına karşı suç işlemesi, Almanya ve Fransa'nın 2013'te Guta'daki trajedinin ardından talep ettiği gibi, yaptırım uygulanmasını gerektirmektedir" denildi.
 • 4

  ÇİN'DEN AÇIKLAMA

  ÇİN'DEN AÇIKLAMA

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugünkü olağan basın toplantısında durumun daha kötüleşmesini engellemenin öncellik taşıması gerektiğinin altını çizdi.

 • 5

  İRAN'DAN AÇIKLAMA

  İRAN'DAN AÇIKLAMA

  İran, ABD'nin Suriye'deki Şayrat Hava Üssü'ne düzenlediği füze saldırısının "uluslararası hukuka aykırı tehlikeli bir hareket" olduğunu ifade ederek füze saldırısını şiddetle kınadığını belirtti. İran Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklamada her türlü tek taraflı askeri eylemi şiddetle kınıyoruz ifadesine yer veridi.

 • 6

  AB'DEN AÇIKLAMA

  AB'DEN AÇIKLAMA
  Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, "ABD saldırısı, barbarca kimyasal saldırıya karşı bir kararlılığa ihtiyaç olduğunu gösteriyor. AB, Suriye'deki vahşeti bitirmek için ABD ile çalışacak." dedi.
 • 7

  NATO'DAN SURİYE AÇIKLAMASI

  NATO'DAN SURİYE AÇIKLAMASI

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin Suriye askeri üssünü vurması ile ilgili açıklamasında, "Bu gelişmenin tüm sorumluluğu Suriye rejiminindir." dedi.

 • 8

  "BU GELİŞMENİN TÜM SORUMLULUĞU SURİYE REJİMİNİNDİR"

  "BU GELİŞMENİN TÜM SORUMLULUĞU SURİYE REJİMİNİNDİR"

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin Suriye askeri üssünü vurması ile ilgili açıklamasında, "Bu gelişmenin tüm sorumluluğu Suriye rejiminindir.Herhangi bir kimyasal silah kullanımı kabul edilemez, karşılıksız kalamaz ve failler sorumlu tutulmalı." dedi.

 • 9

  İNGİLTERE: ABD'NİN OPERASYONUNA TAM DESTEK VERİYORUZ

  İNGİLTERE: ABD'NİN OPERASYONUNA TAM DESTEK VERİYORUZ

  İngiltere Başbakanı Theresa May'ın sözcüsü, Suriye'deki Amerikan operasyonuna tam destek verdiklerini ve bombardımanın 'kimyevi silah saldırısı barbarlığına' verilmiş uygun bir karşılık olduğunu söyledi. 

 • 10

  "ESAD ÇİZGİYİ AŞTI"

  "ESAD ÇİZGİYİ AŞTI"
  ABD'nin kararına destek veren Polonya Hükümet Sözcüsü, kimyasal silah kullanımı ile Esad'ın çizgiyi aştığının altını çizdi.
 • 11

  FRANSA

  FRANSA

  Fransa Dışişleri Bakanlığı bombardımandan önce ABD tarafından haberdar edildiklerini duyurdu. Fransa Dışişleri Bakanı, Suriye'nin geleceğinde Esad'ın yerinin olmadığını söyledi. 

 • 12

  İSRAİL

  İSRAİL

  İsrail Başbakanı Netanyahu, "Başkan Trump'ın bu kararına tam destek vermekte ve Esad rejiminin korkunç eylemlerine karşı verilen bu kararlılık mesajının sadece Şam'da değil, aynı zamanda Tahran'da, Pyongyang'da ve diğer yerlerde de yankılanmasını ümit etmektedir." Dedi. 

 • 13

  ARABİSTAN

  ARABİSTAN
  Suudi Arabistan ABD'ye tam destek açıklaması yaptı.
 • 14

  JAPONYA'DAN DESTEK MESAJI

  JAPONYA'DAN DESTEK MESAJI

  Japonya Başbakanı Şinzo Abe, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin Suriye'de rejime ait hava üssünü vurmasıyla ilgili olarak ABD'nin stratejisini anladıklarını ve desteklediklerini söyledi. Abe, ABD'nin operasyonunun Suriye'deki durumun daha da kötüye gitmesini engellemeye yönelik olduğunu vurguladı.

 • 15

  "SURİYE'DE İSTİKRAR VE BARIŞ, SADECE DİYALOGLA ELDE EDİLEBİLİR"

  "SURİYE'DE İSTİKRAR VE BARIŞ, SADECE DİYALOGLA ELDE EDİLEBİLİR"

  Endonezya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arrmanatha Nasir ise ABD'nin Şayrat Hava Üssü'nü vurmasından endişe duyduklarını söyledi. Nasir, birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olan İdlib'de düzenlenen kimyasal saldırıyı kınadıklarını belirterek, "İdlib’de meydana gelen kimyasal saldırıyı gerekçe göstererek ABD'nin Suriye'deki Şayrat Hava Üssü'ne saldırmasını endişeyle karşılıyoruz. ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin onayı olmadan böyle bir füze saldırısı düzenlemesi tek taraflı askeri bir hamledir." şeklinde konuştu.

 • 16

  Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Suriye'ye ait Şaryat Hava Üssü'ne yaptığı operasyonu desteklediğini açıkladı.

  Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kimyasal silahların her ne şekilde olursa olsun kullanımının uluslararası hukukun ihlali ve savaş suçu anlamına geldiği ve sorumlularının cezalandırılması gerektiği ifade edildi.

 • 17

  BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'DEN ABD'YE TAM DESTEK

  BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'DEN ABD'YE TAM DESTEK

  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ABD'nin Suriye'de rejime ait askeri üsse düzenlediği operasyonlara "tam destek" verdiğini açıkladı. BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver bin Muhammed Karkaş yaptığı yazılı açıklamada, "Suriye'nin düştüğü durumdan Beşşar Esed rejimi sorumludur. ABD'nin operasyonu, Esed rejiminin insani ve uluslararası sözleşmeleri çiğneyerek kimyasal silahlarla aralarında kadın ve çocukların da olduğu onlarca masum sivili katletmesine cevap niteliğindedir." ifadelerini kullandı.