Tunus'ta hayat pahalılığı protestoları: 1 kişi öldü

Anadolu Ajansı, NTV Haber

Arap Baharı'nın fitilini ateşleyen Tunus'ta tansiyon yüksek. Ülkede 1 Ocak'ta yürürlüğe giren zamlar ve bütçe kesintileri halkı sokağa döktü. Olaylarda şimdiye kadar bir kişi hayatını kaybetti. Bazı yerlerde yağmalama olayları da yaşandı. Protestolarda 206 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

 • 1

  Tunus İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde gerçekleşen hayat pahalılığı protestolarının ikinci gününde yağma ve hırsızlık olayları suçlamasıyla 206 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.
 • 2

  Tunus İçişleri Bakanlığı, hayat pahalılığına tepki amacıyla başlayan "güvenlik güçlerine ait araçların ateşe verildiği, yolların kapatıldığı ve yağmanın gerçekleştiği" dünkü olaylara ilişkin bilançosunu açıkladı.
 • 3

  Bakanlık sözcüsü Halife eş-Şibani, yaptığı yazılı açıklamada, hırsızlık ve yağmalama olaylarına karışan 206 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Şibani, ülke genelinde 49 güvenlik gücünün yaralandığı ve 45 kamu aracının da hasar gördüğünü kaydetti.
 • 4

  Öte yandan Cezayir sınırı yakınlarındaki Kasrin vilayetinde göstericilerin, Tunus güvenlik birimi Ulusal Muhafızlar binasına saldırdığı, bir rütbeli görevliyi, sekiz eri yaraladıklarını ve buradaki güvenlik kamerasını kırdıkları aktarıldı.
 • 5

  Tunus polisi, dün gece ülkenin bazı bölgelerinde hayat pahalılığını protesto eden göstericilere sert müdahalede bulunmuştu. Ülkenin farklı noktalarında yol kapatma, lastik yakma ve yağmalama olayları yaşanmıştı.
 • 6

  Tunus İçişleri Bakanlığı, önceki gün de protestolar sırasında kamu malına zarar veren 44 kişiyi gözaltına almıştı.


 • 7

  GÖSTERİLERDE BİR KİŞİ ÖLDÜ

  Başkent merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafedeki Menuba kentinin Tabarba Mahallesi'nde, önceki gün güvenlik güçlerinin hayat pahalılığını protesto eden göstericilere müdahalesinde bir kişi hayatını kaybetmişti. 

 • 8

  Tunus'ta ekonomik kalkınmadan dışlandığını düşünen güney ve iç bölgelerin yanı sıra sosyoekonomik olarak daha iyi durumda bulunan sahil kentlerinde de protestolar düzenlenmesi dikkati çekmişti.

 • 9

  ARAP BAHARI'NIN EKONOMİK HAYAL KIRIKLIĞI

  Arap Baharı olarak adlandırılan sürecin "doğum yeri" Tunus, diğer Arap ülkelerinin aksine bu süreçten birçok demokratik kazanımla çıkmayı başardı. Arap Baharı'ndan 7 yıl sonra ise Tunus, ekonomik hayal kırıklıklarıyla mücadele ediyor ve artan hayat pahalılığıyla bağlantılı toplumsal yeni bir tepki dalgasına sahne oluyor. 

 • 10

  Muhalefetteki partilerin 2018'deki artan fiyatlar karşısında yaptığı protesto çağrılarına, iktidardaki ulusal uzlaşı koalisyonundan, sokaklarda siyasi hesaplaşmanın ülkeyi "kaosa" ve tehlikeli bir noktaya sürükleyeceği uyarısı gelmişti.

 • 11

  Yılbaşında hükümetin kemer sıkma tedbirleri kapsamında gelen zamların ardından, ülke genelindeki vilayetlerde 18 farklı noktada protestolar düzenlenmişti.