Trump'tan Çağrı: Milli marş esnasında diz çökülmesini yasaklayın

İHA, Ntvspor

ABD Başkanı Donald Trump, futbolcuların ulusal marş okunurken diz çökmesinin yasaklanması gerektiğini söyledi.

 • 1

  ABD Başkanı Trump ile sporcular arasında yaşanan ulusal marş okunurken diz çökülmesi ve ırkçılık tartışmaları devam ediyor.
 • 2

  Başkan Trump, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, NFL futbolcuları arasında yaygınlaşan milli marşın okunması sırasında diz çökülmesine tepki gösterdi.
 • 3

  ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Ulusal Futbol Ligi (NFL) yönetiminin yeni kural getirerek, milli marş okunurken oyuncuların diz çökmesini yasaklaması gerektiğini söyleyerek tepkisini tekrar dile getirdi.
 • 4

  Başkan Trump, "NFL'de bir sürü kural ve yasalar var. Onlar için tek çözüm, milli marş okunurken diz çökülmesini yasaklamak" ifadelerini kullandı.
 • 5

  TARTIŞMA NASIL BAŞLAMIŞTI

  TARTIŞMA NASIL BAŞLAMIŞTI
  Amerikan futbol ligi NFL'de forma giyen Colin Kaepernick'ın geçen yıl ırkçılık ve polis şiddetine karşı ulusal marş okunduğu sırada ayağa kalkmayarak başlattığı protesto yöntemi, Trump'ın tepkisinin ardından giderek yaygınlaştı.
 • 6

  Pazar günü oynanan NFL maçlarında ülke genelinde yüzlerce sporcu, ulusal marşı protesto ederek Trump'a karşı birlik olmuştu. 

  Kimileri, ulusal marş sırasında dizleri üzerinde durarak protesto ederken, bazı takımlar ise ulusal marş bitine kadar soyunma odasından çıkmamıştı.

 • 7

  Seattle Seahawks ve Teneessee Titans maçında ulusal marş sırasında sahada 2 takımdan da hiç bir oyuncu ya da teknik adam yoktu.

 • 8

  Tüm bu protestoların bu kadar yayılmasının sebebi ise ABD Başkanı Trump'ın ulusal marşı protesto eden sporcular için yaptığı küfürlü konuşma olmuştu. 

  Trump, "NFL'deki takım sahiplerinden bazıları bayrağımıza saygısızlık eden oyunculardan birine "şu o... çocuğunu sahadan alın, kovuldu" dese hoşunuza gitmez miydi? bunu yapan takım sahiplerini görmek hoş olmaz mıydı?" demişti.

 • 9

  Trump'ın başkanlık yarışındaki rakiplerinden Ted Cruz da, "Zengin ve şımarık sporcuların bayrağımıza saygısızlık etmesi hoşuma gitmiyor" diyerek bu tartışmada Trump'ın yanında saf tuttuğunu açıklamıştı. 

 • 10

  ABD'de bayrak kanununa göre ulusal marş okunduğu sırada orada bulunanların ayağa kalkması ve ellerini kalplerine koyması ve ortamda bir bayrak varsa ona doğru yüzlerini dönmesi gerekiyor.

 • 11

  Ancak bugüne kadar bu kanunun ihlali nedeniyle resmi bir ceza verilmedi.

 • 12

  NBA'DEN DE TEPKİLER GELİYOR

  NBA'DEN DE TEPKİLER GELİYOR
  Önceki bir demecinde şampiyon takımın geleneksel olarak gerçekleştirdiği Beyaz Saray ziyaretine katılmak istemediğini söyleyen Curry, ABD Başkanı Trump'ın, "Şampiyon bir takım için Beyaz Saray'ı ziyaret etmek büyük onurdur. Görünüşe bakılırsa Stephen Curry tereddüt ediyor. O halde davet geri çekilmiştir." açıklamasına, "Trump'ın, ABD halkının çoğunluğuna saygı duymadığını düşünüyorum. Hepimiz, elimizden geldiğince bir duruş sergilemeliyiz" cevabını verdi.
 • 13

  2015 ve 2016'da normal sezonun en değerli oyuncusu seçilen, 2015'ten sonra 2017'de de şampiyonluk sevinci yaşayan Curry, "Seni serseri, Stephen Curry zaten gelmeyeceğini söylemişti. Yani ortada davet falan yok. Beyaz Saray'ı ziyaret etmek, sen oraya gelene kadar bir onurdu." sözleriyle kendisine destek veren yıldız basketbolcu LeBron James için ise "Bu gibi durumlarda tepki göstermek cesaret ister. Oldukça güçlü bir açıklama. Bence bu cesurca." yorumunu yaptı.
 • 14

  James, bu sözlerinin ardından sosyal medyada bir de video paylaştı. Trump'ın ABD halkını bölmeye çalıştığını öne süren basketbolcu, "Sporun, bizi nasıl bir arada tuttuğunu biliyoruz. Bizi bölmek için şimdi de sporu kullanıyor. Bu konuda sessiz kalamam" ifadelerini kullandı.
 • 15

  "ÜLKEYİ TEK BİR KİŞİ DEĞİL HALK YÖNETİYOR"

  "ÜLKEYİ TEK BİR KİŞİ DEĞİL HALK YÖNETİYOR"
  Lebron James, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’a yönelik sert açıklamalarına devam etti. Daha önce sosyal medyadan Trump’a ‘Seni serseri’ diye hitap eden LeBron James eleştirilerini sürdürürken, Donald Trump'ı kastederek "Hiçbir kişinin, bulunduğu pozisyonun gücüyle, sporu kullanarak halkı bölmeye çalışmasına izin vermem" ifadelerini kullandı.
 • 16

  Sporun, rengi ne olursa olsun her insanı bir araya getiren olağanüstü bir organizasyon olduğunu belirten LeBron James, Trump'a aksi yöndeki görüşlerini açıkça dile getirmekten çekinmedi.
 • 17

  Amerika’nın özgür bir ülke olduğunu dile getiren James “Ancak herkes gibi bizim de hala sorunlarımız var. Bu sorunlara sahip olduğumuzda, halk olarak ne kadar harika olduğumuzu unutmamalıyız. Çünkü bu ülkeyi tek bir kişi değil halk yönetiyor. Onun (Trump) yönetmediğinden eminim" dedi.
 • 18

  NBA'in efsane oyuncularından Kobe Bryant ise Trump için "İsmi bile ayrım ve öfkeye sebep olan bir ABD Başkanı. Sözleri nifak ve nefret yayan birinin, 'Amerika'yı yeniden harika yapması (Trump'ın seçim sloganı) mümkün değil" değerlendirmesinde bulundu.
 • 19

  NBA Başkanı Adam Silver da yayımladığı açıklamada şunları kaydetti: "Şampiyon takım oyuncularının Beyaz Saray'a gitmesinden yanaydım. Bu yüzden hayal kırıklığına uğradım. Fakat camialarında aktif rol alan ve önemli meselelerde yorum yapmaya devam eden oyuncularımızla gurur duyuyorum."