Brexit tartışması uzaya taştı: İngiltere'den 5 milyar sterlinlik adım

ntv.com.tr

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına (Brexit) ilişkin müzakereler, tabiri caizse uzaya da taşındı. AB'nin milyar dolarlık uzay projesinden çıkarılmak ile tehdit edilen İngiltere 5 milyar sterline mal olacak bir proje için kolları sıvadı.

 • 1

  Avrupa Birliği (AB), ilk defa bir üye ülkenin birlikten ayrılması yani Brexit sürecini idare etmek için yoğun mesai harcıyor. Brexit'teki, ekonomik ve siyasi anlaşmazlıklarla bir de uzay itilafı eklendi. Zira AB, çıkış kararı ile İngiltere'nin AB fonu ile gerçekleşen Galileo projesinden de çıkacağı iddiasında.
 • 2

  Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Komisyonu, AB'den çıkma kararı alan İngiltere'nin artık bu sistemden yararlanamayacağını duyurmuştu. Birlik ülkelerine özellikle askeri alanda da hizmet veren Galileo projesi, İngiliz ordusu tarafından da kullanılıyor. Avrupa Komisyonu'nun iddiasına göre, İngiltere, AB'den çıkma işlemleri sonuçlandığında artık bilgi paylaşılan ülkelerden biri olması özelliğini de kaybetmiş olacak.
 • 3

  AB'nin milyar dolarlık uzay projesinden çıkarılmak ile tehdit edilen İngiltere 5 milyar sterline (yaklaşık 30 milyar TL) mal olacak bir proje için kolları sıvadı.
 • 4

  İngiliz basınında yer alan haberlere göre İngiltere Başbakanı May, projenin ilk haline onay verdi.
 • 5

  İngiliz ordusunun daha verimli bir mobilizasyon için GPS özelliğinden faydalanmasını sağlamayı hedefleyen 5 milyar sterlinlik proje AB'nin Galileo Projesi'ne rakip olacak.