Facebook artık veri paylaşımına izin vermeyecek

Facebook, insanların gözetlenmesine ve takibine yönelik veri paylaşımı yapmayacağını resmen duyurdu.

 • 1

  Facebook, yaptığı duyuru ile platformun kullanım şartları ve politikalarında değişikliğe gittiğini açıkladı. Değişikliğin içindeki en dikkat çekici şey ise sosyal medya devinin verilerinin gözetleme amaçlı değerlendirilmesiyle alakalı. 

   

 • 2

  Resmi sayfadan bir mesaj yayımlanarak yapılan açıklamada, "insanların seslerini duyururken kendilerini güvende hissetmesini sağlayacak bir ortam" amaçlandığı belirtilirken, geliştiricilerin gözetleme amacıyla kullanmak için şirketten veri elde edemeyeceği söylendi. 

 • 3

  Facebook, veri erişimiyle ilgili üçüncü parti geliştiricilere karşı hâlihazırda engelleyici önlemler aldığını belirtmekle kalmadı; son dönemde istihbarat örgütleri ve güvenlik güçlerinin sosyal medya platformlarını takip amacıyla kullandığı söylentilerine karşı duruşunu da üstü kapalı biçimde göstermiş oldu. 

   

 • 4

  Şirket, daha önce de Yahoo ve Google ile birlikte 2015 yılında Barack Obama'nın katılımıyla düzenlenen Siber Güvenlik Zirvesi`ni boykot ederek katılmama kararı almıştı. 

 • 5

  Son olarak kar amacı gütmeyen ve ACLU olarak bilinen Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, Ekim ayında yargı ve güvenlik güçlerinin Geofeedia aracılığıyla Facebook,Twitter ve Instagram`dan veri çektiğini ve bunları gözetleme amacıyla kullandığını açıklamıştı