Gelecekte böyle seyahat edeceğiz

Bir kilometreye yakın bir uzunlukta, omurga formunda ve doğa ile uyum içinde... Bir İtalyan mühendis dev gemilerle lüks dünya gezilerinin nasıl olabileceğinin taslaklarını çıkarıyor.

 • 1

  Bir kilometreye yakın bir uzunlukta, omurga formunda ve doğa ile uyum içinde... Bir İtalyan mühendis dev gemilerle lüks dünya gezilerinin nasıl olabileceğinin taslaklarını çıkarıyor.

  Kaynak: DW Türkçe
 • 2

  Otel yılan şeklinde denize uzanıyor. Işıklandırmayı güneş kolektörleri üstleniyor. Otelin iki ucunda ise deniz enerjisinden elektrik üretiliyor. Yağmur suları biriktiriliyor, otelin yüzen bahçeleri ise yolculara taze meyve ve sebze imkanı sunuyor.
 • 3

  Seyahatin fazlaca uzun sürmesinden yakınanlar için bu parça otelin birçok geminin demir atabileceği iskeleleri ve hatta bir helikopter pisti var. Fırtınada ya da denizin hareketli olduğu durumlarda gemi formunu değiştiriyor ve küçük tekneler etrafında koruyucu bir daire oluşturuyor.
 • 4

  Londra’da yaşayan mühendis tasarımlarında doğayı analiz ediyor. Kumul bölgedeki bir evi böyle çizmiş. Kumullarda rüzgarın yönü ve yoğunluğu sürekli değişim gösterir. Santosuosso da işte bu durumdan yola çıkarak buna uygun bir ev modeli geliştirmiş.
 • 5

  Bilgisayar destekli rüzgar analizleri ona yardımcı oluyor. “Doğa çok karmaşık. Bilgisayar kapasitelerinin artması sonucunda doğal süreçlerin tamamen bir modelini çıkartmak ve kendimizi ona uyumlu hale getirmek mümkün oluyor” diyor Santosuosso. Kumuldaki evde rüzgâr kanalize ediliyor ve böylece dengeli bir ortam sıcaklığı yaratılıyor.
 • 6

  Onun tüm futuristik tasarımlarında enerji büyük bir rol oynuyor. Parça otel tasarımında olduğu gibi bu yosun evin de kendi kendini beslemesi öngörülüyor. Buradaki yosunlar belli bir süre sonra hasat ediliyorlar ve evin reaktörlerinde biyodizele dönüşüyorlar. Ev sakinleri bu dizelden de elektrik ihtiyacını karşılıyor.
 • 7

  Bazı görüntüler neredeyse gerçek gibi - örneğin burada parça otelin demir atmış olduğu Google-Map montajı görülüyor. Ancak Santosuosso şimdiye kadar hiçbir projesini hayata geçirmiş değil. Parça otel projesi ile turizmde değişim hedefliyor.
 • 8

  Turizm branşından çok sayıda yatırımcı Santosuosso’ya başvurmuş. Ancak böyle büyük bir proje için hâlâ yeteri kadar sermayesi yok. “Bu parça otelin birgün gerçekleşeceğine inancım tam. Belki yakın bir tarihte bunun küçük bir versiyonu olabilir” diyor İtalyan mühendis.