DEDAŞ binasının önüne hendek

Anadolu Ajansı

 • 1

  Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne (DİSKİ) ait atık su arıtma tesisinin borcu nedeniyle elektriğini kesmesinin ardından, DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel'in evindeki su sayacının kayıp kaçak kontrolü için söküldüğü öğrenildi.
 • 2

  Diyarbakır'da DEDAŞ'ın, yaklaşık 90 milyon lira borcu bulunduğu gerekçesiyle DİSKİ'ye ait atık su arıtma tesisinin elektriğini kesmesinin ardından iki kurum arasında yaşanan gerginlik sürüyor.
 • 3

  DİSKİ ekipleri, DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel'in evindeki su sayacını kayıp kaçak kontrolü için söktü. Sökülen su sayacının yerini mühürleyen ekipler, DİSKİ'de incelemesi yapılan su sayacını yeniden taktı.
 • 4

  Öte yandan, DİSKİ ekiplerince DEDAŞ hizmet binasının önündeki yol, herhangi bir bildirimde bulunulmadan kanalizasyon çalışması için iş makinalarıyla kazıldı. Çalışma nedeniyle DEDAŞ hizmet binasına personel, vatandaşlar ve araçlar giriş çıkış yapamadı.
 • 5

  Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) Genel Müdürü Murat Karagüzel, sorumluluk bölgelerindeki Şanlıurfa, Diyarbakır, Şırnak, Siirt, Batman, Mardin olmak üzere 6 ilin tamamında belediyelerin 260 milyon elektrik borcu bulunduğunu söyledi.
 • 6

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin belirtilen borçla ilgili kendilerine herhangi bir itirazda bulunmadıklarını, bu itirazın basın yoluyla yapıldığını savunan Karagüzel, "Biz borcu belgelerle ortaya koyduk. Yine belgelerle masa başında oturup bunu neticelendirmek istiyor, bir haksızlık varsa herkese duyurmak istiyoruz" diye konuştu.
 • 7

  Karagüzel, sorumluluk bölgelerindeki 4 ilde protokol ve uzlaşmalarla tahsilatta yol alındığını ancak Şanlıurfa ve Diyarbakır'da tahsilat konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtti.
 • 8

  "Bölgedeki en çok borç 90 milyon lira ile Diyarbakır'da, belediye ve köy içme sularında görülüyor. Bu nedenle 20 Ocak'ta eş zamanlı 6 ilde kesinti yapıldı" ifadelerini kullanan Karagüzel, şunları dile getirdi:
 • 9

  "Bu kesintilerden sonra sözkonusu DİSKİ'ye ait arıtma tesisinin de elektriğini kestik. Ancak bu da ciddi bir kurum ve bizim yaptığımız işin benzerini yapan elektrikçileri var. Daha önce kesim yaptığımız abonelerin elektriği bir şekilde bu ekipler tarafından bağlandı. Gerginliği artırmamak için bir şey yapmamıştık. Tahsilat olmadan bu ekiplerce elektrik verilirse ikinci bir karar almayı düşünüyoruz. Karşı tarafın da durumu iyi analiz ettiğini tahmin ediyoruz."
 • 10

  Karagüzel, evinin su borcu bulunmamasına rağmen suyunun kesildiğini ifade ederek, şöyle dedi: "Evimin sayacını