Genelkurmay Başkanı Akar "Denizkurdu 2017 Tatbikatı"nı izledi

Anadolu Ajansı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de devam eden "Denizkurdu 2017 Tatbikatı" izlemek üzere Ege'de bulunan Sancak Gemisi TCG Kemalreis'e gitti.

 • 1

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığının planlı en büyük tatbikatı Denizkurdu 2017 Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de Türk kara suları, uluslararası sular ve hava sahasında devam ediyor.
 • 2

  Komutanlığın yüzer, uçar ve dalar tüm unsurlarının katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatı Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele sevk ve idare ediyor. İki yılda bir gerçekleştirilen ve 13 Mayıs'ta başlayan tatbikatın dün geceki bölümüne Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesi de katıldı.
 • 3

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu; Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele'nin sevk ve idaresinde 13 Mayıs'tan itibaren Marmara, Ege ve Doğu Akdeniz'de icra edilen Denizkurdu 2017 Tatbikatı faaliyetlerini yerinde denetlemek için dün akşam Ege'de bulunan Sancak Gemisi TCG Kemalreis'e gitti.
 • 4

  Orgeneral Akar'ın, tatbikatın sancak gemisi TCG Kemalreis'e gelişinde "silistre" adı verilen, üst rütbeli subayların savaş gemilerine çıkışında çalınan geleneksel denizci düdüğü çalındı. Bahriyeli geleneklerine göre gemiye çıkışında ilk olarak geminin arka bölümündeki Türk bayrağını selamlayan Orgeneral Akar'ı Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele karşıladı.
 • 5

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca gemilerde yeni kullanıma başlanan eğitim üniformasından giyen Orgeneral Akar'a, tören mangasını selamlamasının ardından Donanma Komutanlığına ait şapka takdim edildi. Orgeneral Akar'ın TCG Kemalreis Fırkateyni'ne çıkmasının ardından gemi ana direğine Genelkurmay Başkanlığı forsu çekildi.
 • 6

  Geminin demir alıp limandan ayrılmasının ardından Orgeneral Akar ve beraberindekilere Donanma Komutanı Oramiral Kösele tarafından brifing verildi. Brifing sonrası olası bir denizaltı saldırısına karşı harekat uygulaması hayata geçirildi. Bu kapsamda gemide alarm verildi, karartma uygulandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait 2 helikopter ile deniz karakol uçağı deniz üzerinde arama yaparken harekata 2 gemi de katıldı.
 • 7

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, söz konusu faaliyeti geminin savaş harekat merkezinden takip etti. Senaryo kapsamında denizaltı tehdidinin ortadan kaldırılmasının ardından Akar geminin köprü üstü bölümüne geçti. Burada görevlilerle sohbet eden, bilgi alan Orgeneral Akar, daha sonra posta çantası eğitimini takip etmek üzere sancak bölümüne gitti.
 • 8

  Posta çantası alma-verme eğitimi kapsamda TCG Salihreis Fırkateyni tatbikatın sancak gemisi Kemalreis Fırkateyni'ne seyir halindeyken 40 metre yaklaştı. Roket tüfeği atışının ardından 2 gemi arasında halatla bağlantı kuruldu. Bu bağlantıdan gemiler arasında malzeme alışverişi gerçekleştirildi.


  Römorkörün çektiği 10 kilometre uzaklıktaki hedefe sancak gemisinden top atışları gerçekleştirildi. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından Donanma Komutanı Oramiral Kösele, gemi komutanı Deniz Kurmay Yarbay Ayhan Akdoğan'a atış emri verdi. Akdoğan'ın "Bismillah, atış serbest" ifadesinin ardından başlayan atışlarda hedef tam isabetle vuruldu. Atışların ardından Doğu Akdeniz'deki seyir devam etti. Orgeneral Akar ve beraberindeki komutanlar geceyi gemide geçirdi.

 • 9

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, gece atışlarının başarıyla tamamlanmasının ardından yaptığı değerlendirmede, TSK tarafından icra edilen her türlü harekatın uluslararası hukuka uygun planlanarak gerçekleştirildiğini belirtti. Orgeneral Akar, şunları kaydetti:

  "Silahlı kuvvetler olarak icra edilen faaliyetlerde tüm komşularımızla iyi komşuluk ilişkileri tesis ederek ülkeler arası dostluk ve barışı idame ettirmek her zaman göz önünde bulundurduğumuz temel bir prensip olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri, üç tarafı denizlere açılan ülkemizin hak ve menfaatlerinin korunmasında daima milletin emrinde ve verilecek her türlü göreve hazırdır."

  Denizkurdu 2017 Tatbikatı ile bunun bir kez daha gösterildiğini ifade eden Akar, "Türk Silahlı Kuvvetlerimiz başta Suriye ve Irak olmak üzere gerek yurt içi gerek yurt dışında teröristle mücadele harekatına aralıksız devam ediyor. Diğer taraftan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da mavi vatanda ülkemizin hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla modern donanımlı platformları ve eğitimli personeliyle gece gündüz demeden çalışıyor. Teröristle mücadele harekatı PKK/PYD/YPG'nin yanı sıra FETÖ ve DEAŞ terör örgütleriyle de en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecektir" diye konuştu.