Yaşlanmayı önlemek için neler yapmalıyız?

ntv.com.tr

Yaşlanmak her insan için kaçınılmaz ama bu süreci yavaşlatmak o kadar da zor değil. Yaşlanma hızını yavaşlatacak basit önerilerde bulunan uzmanlar, alınan önlemler ile yaşam süresinin uzatılabileceğine de dikkat çekiyor.

 • 1

  Yaşlanmak her insan için kaçınılmaz ama bu süreci yavaşlatmak o kadar da zor değil. 

  Yaşlanma hızını yavaşlatacak basit önerilerde bulunan uzmanlar, alınan önlemler ile yaşam süresinin uzatılabileceğine de dikkat çekiyor.


  Yaşlanma hızını yavaşlatmanızı sağlayacak önlemler şöyle:

 • 2

  Fazla ilaç kullanmayın

  Fazla ilaç kullanmayın
  Gereğinden fazla ilaç kullanmanın sağlığa iyi geleceği toplum arasında yanlış bilinen inanışların başında geliyor. Uzmanlar, fazla ve gereksiz ilaç kullanmanın metabolizmayı yoracağı yönünde uyarıyor.
 • 3

  Doğru tedavinin önemi

  Doğru tedavinin önemi
  Kulaktan dolma tedavi yöntemlerinin kişiye uzun vadede zarar verebileceği uyarısında bulunan uzmanlar, doktora görünmenin ve doğru tedavi yönteminin uygulanmasının önemine dikkat çekiyor.
 • 4

  İnternete güvenmeyin

  İnternete güvenmeyin
  Teknolojinin hayatımızın değişmez bir parçası olduğu günümüzde arama motoru Google hastalık durumunda da en sık başvurulan yöntem. Google'da faydalı bilgiyle birlikte zararlı ve yanıltıcı içeriğin bulunduğunu göz önünde bulundurmak oldukça önemli. Bu mecralardan elde edilen ve uygulanan bazı yöntemler sağlığınıza faydadan çok zarar verebilir.
 • 5

  Tütün kullanmayın

  Tütün kullanmayın
  Kalp ve akciğer hastalıklarının başlıca sebebi olan tütün ürünleri aynı zamanda ciltte deformasyona sebep oluyor.
 • 6

  Rejimizine dikkat edin

  Rejimizine dikkat edin
  Çoğumuzun fit bir vücuda sahip olmak için başvurduğu diyetler, uzun bir ömrün de anahtarı. Uzmanlar, vücut kitle endeksi normal sınırlarda olan kişinin daha uzun ve sağlıklı bir ömür süreceğini belirtiyor.
 • 7

  Doğru diyeti yapın

  Doğru diyeti yapın
  Diyetin önemine vurgu yapan uzmanlar, yanlış ve aşırı yöntemler uygulanarak yapılan diyetin faydadan çok zarara neden olacağının altını çiziyor.
 • 8

  Daha aktif olun

  Daha aktif olun
  Aşırı kilolu olamanın metabolizmayı zorladığını ve vücudu yorduğunu belirten uzmanlar, bunun için aktif bir yaşam sürülmesi gerektiğini söylüyor.
 • 9

  Bol bol fındık tüketin

  Bol bol fındık tüketin
  Fındıkta yaşlanmayı yavaşlatan maddelerin bulunduğunu belirten uzmanlar, sıkça yenilen fındığın kişiyi tok tutacağının ve normal kilosuna ulaşmasına yardımcı olacağının da altını çiziyor.
 • 10

  Süt ürünlerinden uzak durun

  Süt ürünlerinden uzak durun
  Süt ve süt ile ürütülen ürünlerin cildi yaşlandırdığını belirten uzmanlar, bu ürünlerin sıkça tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor.
 • 11

  Kakao tüketin

  Kakao tüketin
  Kakaonun epicatchin ve catechin maddelerine sahip olduğunu belirten uzmanlar bu maddelerin cildin güneşten korunmasına yardımcı olduğunu ve cilt yenilenmesini hızlandırdığını belirtiyor.
 • 12

  Yeşil çayın önemi

  Yeşil çayın önemi
  Özellikle yeşil çayda bulunan antioksidanlar cildin yenilenmesine büyük katkı sağlıyor.
 • 13

  Stresten uzak durun

  Stresten uzak durun
  Özellikle iş yaşamında çoğu kişinin yaşadığı stressin sağlığa ciddi bir etkisi bulunuyor. Stresten uzak durmanın yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı ve obezite gibi rahatsızlıklardan korunmak için kilit önemi bulunuyor.
 • 14

  Masaj yaptırın

  Masaj yaptırın
  Masajın kan dolaşımını artırdığını ve cildin yenilenmesine yardımcı olduğunu belirten uzmanlar, düzenli yapılan masajın yaşlanmayı yavaşlatacağını söylüyor.