Mecum Auctions 22. Dana Mecum Orijinal Bahar Klasik Açık Arttırmasını 13 Mayıs-17 Mayıs arasında Indiana’nın Indianapolis şehrinde düzenleyecek ve bir 1965 Shelby Daytona Cobra Coupe XSX2601’i satışa çıkaracak. Otomobilin 10 ile 15 milyon dolar arası bir fiyata satılması bekleniyor.

CSX2601 şampiyonalarda kullanılmış ve üreticilerinin 1965’te FIA (Federation Internationale de l'Automobile) GT yarış sınıfında kupa kazanmasını sağlamış ikonik bir yarış otomobili. Bu araç aynı zamanda Avrupa’daki dünya şampiyonluğu yarışında Ferrari’yi geride bırakan ilk otomobil olma unvanına sahip.

1965 Shelby Daytona Cobra, Carroll Shelby tarafından FIA GT’de yarışmak üzere sadece altı adet yapılan araçlardan biri. Aynı zamanda Pete Brock tarafından tasarlanarak Cobra şasisine sahip otomobil, azami hızının 40 km/s artmasını sağlayan bir gövdeye sahip.

Otomobil bir ara ABD’de yollarda da kullanılmış; Kuzey Dakotalı bir iş adamı aracı satın alarak günlük olarak yolculuklarında kullanmış. Otomobil daha sonra tam olarak restore edilmiş.

Bu araç 15 Mayıs'da muhtemelen şu ana kadar bir otomobile ödenmiş en yüksek fiyatlardan biri karşılığında satılacak.