Akıllı telefonlu araç anahtarı teknolojisini tanıttı

Hyundai Connectivity Concept (Bağlanırlık Konsepti) adı verilen teknoloji sayesinde 2015’ten itibaren otomobil anahtarlarının yerini cep telefonları alacak.

27.12.2012 - 09:49

Akıllı telefonlu araç anahtarı teknolojisini tanıttı

Hyundai Connectivity Concept (Bağlanırlık Konsepti) adını verdiği yeni teknolojisini tanıttı.


Bu teknoloji 2015’ten itibaren markanın üretim otomobillerinde kullanılmaya başlayacak, akıllı teknoloji entegrasyonu teknolojisinin ön izlemesini sunuyor.

Akıllı telefonlar şu anda Bluetooth ile otomobilin bilgi-eğlence sistemine bağlanabiliyor.

Hyundai’nin sistemi işi daha ileri götürüyor ve kablosuz Yakın Alan Teknolojisi (NFC) vasıtasıyla, sürücünün telefonunu otomobilin yan camındaki bir etiketin üzerinde sallayarak otomobili kilitleyip açabilmesine izin veriyor.

Sürücü içeri girdikten sonra akıllı telefonunu merkez konsola yerleştirince Connectivity Concept, içeriği akıllı telefonla otomobil arasında senkronize ediyor; sonra bu içerik merkezdeki yedi inçlik dokunmatik ekranda gösteriliyor.

Bu arada telefon da kablosuz olarak şarj ediliyor.

Güncel bir Hyundai i30 üzerinde gösterilen Connectivity Concept belirli bir sürücünün kişisel radyo istasyonu, oturma pozisyonu, ayna ayarı tercihlerini ve daha fazlasını kaydedebiliyor, böylece otomobili o sürücünün akıllı telefonuna kaydedilmiş profiline göre ayarlıyor.

Hyundai’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı Allan Rushford bu teknolojinin mevcut akıllı telefon teknolojisinin, hepsi bir arada fonksiyonunu kullanacak ve bunu sorunsuz bir şekilde günlük sürüşe entegre edecek şekilde tasarlandığını söyledi.

Hyundai Connectivity Concept, Broadcam Corporation ile birlikte geliştirmiş. İki şirket aynı zamanda Hyundai’nin gelecekteki modelleri için geliştirilen, şeritten ayrılma uyarısı sistemleri ve geri vites kameraları üzerinde de çalışıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...