Atom 500’ün yeni V8 motoruyla ilgili bazı ayrıntılar yayınlandı. Atom 500 ağır ve küçük bir alet gibi görünse de aslında değil. 3 litre hacminde 500 beygir gücünde V8 motora sahip. Araç gücünü 6 vitesli sıralı bir şanzıman ile yere arka tekerleklerinden veriyor. Direksiyondan kulakçıklar ile vites değiştirme seçeneği de sunulacak. Şubat 2008’de piyasaya sürülen Atom 500 V8, Russel Savory tarafından tasarlanmış 2.4 litrelik kompresör beslemeli bir V8 ile donatılmıştı.

Ariel motorun ağırlığının 90 kg’den az olduğu iddia ediliyor. Dolayısıyla hem kompresör beslemeli, hem de atmosferik emişli Ariel Atom 3’e güç sağlayan motora göre daha hafif. Ariel aracın 0’dan 96 km/s’ye 2.5 saniyeden kısa sürede çıkacağını, 160 km/s’ye ulaşmasının da 6 saniyeden az süreceğini söylüyor. Şirket, sattığı roket kıvamındaki bu aracın alıcılarına, otomobillerini teslim almalarından sonra, kapsamlı eğitim sunuyor.

Yeni Atom 500 V8'deki diğer değişiklikler, süspansiyon iyileştirmeleri, hafif magnezyum alaşımı jantlar ve daha yüksek özellik seviyeleri gibi değişiklikleri kapsıyor.