Aston Martin’in yeni dayanıklılık yarışı otomobili

Şirket V12 Zagato adındaki bu iki kişilik otomobilin yol versiyonuna da yeşil ışık yaktığını açıkladı.

Haberler 20.05.2011 - 14:31

Aston Martin’in yeni dayanıklılık yarışı otomobili

İngiliz üreticinin, ikonik tasarımcı ve araç gövdesi üreticisi Zagato ile son işbirliğinin eseri olan otomobil, bu hafta sonu İtalya’da düzenlenecek Villa d’Este Concours’un yıldızlarından biri olacak.


V12 Vantage’ı temel alan V12 Zagato Aston Martin’in İtalyan şirketiyle ilk işbirliğinin 50. yıldönümünü kutlamak için tasarlanmış. Tıpkı o ilk otomobil DB4GT Zagato'da olduğu gibi yeni modelde de araç motor sporları odaklı geliştirilmiş.

Yeni otomobilin 6 litrelik V12 motoru standart ayarda, dolayısıyla da 517 beygir güç ve 570 Nm tork üretiyor, fakat Aston’un baş tasarımcısı Marek Reichman ile Zagato’nun ortaklaşa tasarladığı yeni üst yapının altında bir koruma kafesi ve yarış için ‘soyulmuş’ bir gövde yatıyor. Böylece kayda değer miktarda ağırlık tasarrufu sağlanmış.

Agresif bir ifadeye sahip arka tasarım... Agresif bir ifadeye sahip arka tasarım...

V12 Zagato’nun katılacağı ilk yarış Nürburgring’deki dört saatlik VLN yarışı olacak.

Otomobil bu yarışta daha 'kaslı' gözüken bir aerodinamik paketle yer alacak.

Haziran ayı sonunda da birini Aston Martin CEO’su Dr Ulrich Bez’in süreceği iki otomobil, Nürburgring 24 Saat yarışına katılacak.

Kaportanın altına bir yarış otomobili saklanmış Kaportanın altına bir yarış otomobili saklanmış

Otomobil ulusal seviyedeki yarış serilerine (bir Aston Martin yetkilisinin deyişiyle “centilmen yarışları”) uygun olarak hazırlanacak, ancak Zagato’yu FIA GT seviyesine çıkarmaya yönelik bir plan duyurulmadı.

Sayfa Yükleniyor...