Audi artık Volkswagen’a para kazandıran tek marka değil

Cuma günü açıklanan 2010’un ilk altı ayına dair sonuçlar, üst sınıf otomobil yapımcısı Audi’nin Volkswagen’a para kazandıran tek marka olma unvanını kaybettiğini gösteriyor.

02.08.2010 - 14:48

Audi artık Volkswagen’a para kazandıran tek marka değil

Bu haberin VW hissedarlarının endişelerini yatıştırması bekleniyor.


Volkswagen geçen sene Porsche’nin neredeyse yarısını 4 milyar avroya satın almayı da içeren iddialı büyüme stratejisi için ihtiyaç duyduğu parayı bulabilmek için tamamen Audi’ye bağımlı kalmıştı. Analizciler şirketin diğer sekiz markasının (amiral gemisi VW markası da dahil olmak üzere) operasyonlardan kazandıkları parayı tamamen harcamadan yatırımlarını ödeyemez hale gelmesinden duydukları endişeyi dile getirmişlerdi.

Fakat ana şirket Volkswagen’ın yaptığı açıklamaya göre, Audi’nin net nakdinin Haziran ayı sonu itibariyle 11.8 milyar avroya çıktığını, yani şirketin 17.5 milyar avroluk ihtiyat likiditesinin üçte ikisini oluşturduğunu gösteriyor.

Bu durum, Audi’nin ana şirkete yaptığı 10.67 milyar avroluk net nakit katkısı sayesinde Volkswagen’in borca girmekten kurtulduğu 2009 yılı sonundaki durumdan çok farklı bir tablo.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...