Audi’nin radikal şehir otomobili konsepti

Şirket 2011 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtmayı planladığı yeni elektrikli konsept otomobilin resmi tasarım eskizlerini basına dağıttı.

11.08.2011 - 14:40

Audi’nin radikal şehir otomobili konsepti

Urban Konsepti adındaki bu kompakt iki kişilik otomobil öncelikli olarak şehir kullanımı için düşünülmüş.


Şirket içindeki kaynaklar bunun Audi’nin Almanya’nın Ingolstadt şehrindeki merkezinde yürütülen “gelecek hareketliliği projesi”nin bir parçası olduğunu söylüyor.

Yeni Audi’nin üretime geçmesi planlanmasa da, “şehir için tasarlanmış model yelpazesi”ne doğru giden bir adım olduğu söyleniyor.

Şirket bu hamleyle, her ikisi de Frankfurt’ta üretim tabanlı konseptlerini sergileyecek olan Mercedes-Benz’in Smart ve BMW’nin i markalarıyla doğrudan rekabet etmeyi hedefliyor.

Yeni modellerden en önemlisi uzun süre önce üretimi durdurulmuş A2’nin halefi olacak. Audi bu otomobilin prize takılan elektrikli ve menzil uzatıcı sistemler dâhil bir dizi farklı güç aktarma organı seçeneğiyle satılacağını belirtiyor.

Karbon fiberle takviye edilmiş plastik monokok gövdeyi temel alan Audi konsepti büyük tek çerçeveli ızgara, açılı ön farlar, belirgin omuz hattı gibi geleneksel tasarım öğeleriyle bir dizi havacılık temalı fikri, örneğin kabinin çevresini saran bir ön camı bir araya getiriyor.

Araçta bilinen anlamda kapı bulunmuyor.

Giriş çıkış için kapı yerine tüm çatı kısmını oluşturan ve yan kasanın bir kısmını da içeren bir kanopi düzenlemesi kullanıyor.

Bu kanopi geriye kayarak alçak sürücü ve yolcu koltuklarının omuz yeri açmak amacıyla çapraz olarak yerleştirildiği kabine giriş sağlıyor.

Audi şehir konseptinin, prize takılan bir elektrikli güç aktarma organına ve biri ön, diğeri arka tekerlekleri tahrik eden, iki elektrikli motora sahip olduğunu teyit etti.

Audi 13 Eylül’deki resmi tanıtıma kadar kesin ayrıntıları açıklamayı planlamıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...