Bu durum Avrupa’nın ekonomik krizinin Alman otomobil devine bile zarar vermeye başladığına işaret ediyor.

İlişkili Haberler


İngiltere merkezli Bentley ve İtalyan süper otomobil yapımcısının bu yıl Cenevre ve Pekin’deki otomobil fuarlarında tanıttığı gösterişli SUV konseptlerinin üretimi, VW’nin yönetim kurulunun onayını bekliyordu.

Bentley EXP 9 F ve Lamborghini Urus adını taşıyan konseptlerle, otomobil yapımcılarının, özellikle 2009’dan bu yana para kaybeden Lamborhini’nin satışlarının önemli ölçüde arttırılması amaçlanıyor.

Lamborghini Urus Konsepti
Lamborghini Urus Konsepti

Bentley SUV’un ertelenmesi ile ilgili açıklama yapmayı reddederken, Lamborghini’nin İcra Kurulu Başkanı Stephan Winkelmann, 27 Eylül’de Reuters’e yaptığı açıklamada VW henüz Urus’u onaylamamış olsa da İtalyan üreticinin modeli geliştirmeye devam edeceğini belirtti.

İki otomobil yapımcısı kardeş markaları Porsche’nin Cayenne SUV ile elde ettiği başarıyı kopyalamayı hedefliyor. Cayenne şu anda Porsche’nin teslimatlarının neredeyse yarısını oluşturuyor.

Bentley ve Lamborghini’nin çıkaracağı lüks SUV’ların karşısında sıkı rakipler olacak; Fiat Grubu’na ait Maserati gelecek yıl bir Jeep’i temel alan Kubang’ın üretimine başlayacak, Land Rover ise 2014’te yeni Range Rover Sport’u piyasaya sürecek. Ferrari de geçen yıl ürün yelpazesine en büyük modeli olan aile otomobili FF’yi eklemişti.