Tata Motors’un Jaguar Land Rover (JLR) birimi ve Chery 10,9 milyar yuan (yaklaşık 3,15 milyar lira) yatırım yaparak doğu Çin’de bir imalat fabrikası kuracak ve ülkenin tüketicilerine hitap edecek yeni bir marka yaratacaklar.

İlişkili Haberler


Şirketlerin yaptığı basın açıklamasına göre, yüzde 50/50 hisseli girişim kapsamında aynı zamanda bir araştırma-geliştirme merkezi de kurulacak. Fabrikanın 2014’te tamamlanması hedefleniyor.

Böylece Volkswagen Grubu’na ait Audi, Daimler’e ait Mercedes-Benz ve BMW’nin ardından Çin’i en hızlı büyüyen pazarı olarak gören JLR de, dünyanın en büyük araç pazarında üretim yapacak.

Çin hükümeti yurtdışı otomobil üreticilerinin yurtiçinde üretim yapmak ve ülkedeki yüzde 25’lik ithalat vergisinden kurtulabilmek için yerel şirketlerle birlikte çalışmalarını şart koşuyor.

Analistlere göre her iki tarafın da birbirine ihtiyacı var; JLR’nin Çin’de yerelleşmesi gerekiyor, çünkü rakipleri de yerelleşiyor. Chery de kabiliyetlerini geliştirmeye gerçekten ihtiyaç duyduğu bir zamanda bunu yapma fırsatına kavuşuyor.

Jaguar’ın pazarlama bölümü başkanı Steven de Ploey Paris Otomobil Fuarı’nda yaptığı açıklamada, fuarda neredeyse kırk yıldır ilk defa iki kişilik bir spor otomobil sergileyen şirketin 'tam boyutlu spor otomobil' pazarının yüzde 20’sini ele geçirmeyi hedeflediğini söyledi.

Şirket gelecek yıl yeni Range Rover SUV’un teslimatlarına da başlayacak.