Elektrikli mikro otobüs!

Volkswagen yeniden doğmuş Microbus konseptinin ikinci nesliyle “başladığı işi bitirdiğini” söylüyor.

03.03.2011 - 20:07

Elektrikli mikro otobüs!

Bu söz, klasik küçük aracın bu yeni yorumunun üretime geçeceğinin açık bir göstergesi.


Bu hafta Cenevre’de tanıtılan Bulli, 1950’lerde çıkmış özgün Transporter modelinin Almanya’nın da içinde bulunduğu bazı pazarlarda taşıdığı ismi taşıyor.

Otomobilinin kabininde merkez konsol olarak çıkarılabilir bir iPad, katlanarak yük kapasitesini 1600 litreye çıkarabilen arka koltuk, kolayca yatarak kompakt bir karavan ortamı sağlayabilen koltuklar ve bütün müzik parçalarını canlı icra ediliyor gibi çalabilen, Fender ile ortaklaşa tasarlanmış bir ses sistemi bulunuyor.

VW otomobilin Caddy, Touran, Sharan ve Caravelle’den sonra yeni, beşinci bir ‘insan taşıyıcısı’ markası olma potansiyeli taşıdığın söylüyor ve üretim için yeşil ışık aldığını ifade ediyor. Araç Volkswagen’in Golf platformunun daha uzun bir versiyonunu temel alacak.

Konseptin ilham aldığı 1950'lerin mikro otobüsü Konseptin ilham aldığı 1950'lerin mikro otobüsü

Teknik olarak, 6 koltuklu konsept 4 metre uzunluğunda 1.75 metre genişliğinde ve 1.7 metre yüksekliğinde. Aracın 85 kW çıkışlı elektrikli motoru, 40 kW/saat kapasitesinde lityum-iyon batarya paketinden besleniyor. 300 km menzili olan aracın 0-100 km/s hızlanması 11.5, azami hızı da 140 km/s. Diğer yandan şirket, konseptin 1 ve 1.4 litrelik benzinli ve turbo dizel motorlar ile de çalışabildiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...