Elektrikli otomobiller için kablosuz şarj

İki lider otomotiv elektrik şirketi, elektrikli ve prize takılan hibrit araçlar için devrimsel kablosuz şarj sistemleri geliştiriyor.

25.10.2010 - 12:19

Elektrikli otomobiller için kablosuz şarj

Delphi Automotive ve WiTricity Corp işbirliğiyle geliştirilen bu sistem otomobili kablosuz olarak, garaj zeminine yerleştirilmiş, ya da park yerine gömülmüş bir enerji kaynağıyla kablosuz olarak şarj edecek. Sistem aynı zamanda indükleyici sistemlere göre daha eğik açılarda kullanılabiliyor ve gücü “verimli bir şekilde geleneksel sistemlere göre çok daha uzak mesafelerden” aktarabiliyor.


WiTricity patronu Eric Giler, “Elektrikli bir otomobili şarj etmek, onu garajınıza, ya da park yerinize yanaştırmak kadar kolay olmalı” diyor. Giler WiTricity’nin kablosuz sisteminin şu anda 3300 watt’tan fazla, yani bir elektrikli otomobili, çoğu şehir priziyle aynı hızda şarj edecek kadar elektrik iletebildiğini söylüyor.

Delphi’nin geliştirme bölümünün başkanı Randy Sumner, “Bu çığır açıcı teknoloji otomotiv üreticilerinin kablosuz şarjı doğrudan hibrit ve elektrikli araçlarının tasarımına entegre etmelerini sağlayabilir” diye konuştu.

Sistemin ne zaman piyasaya çıkabileceğine dair bir bilgi verilmedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...